Разказ на писателя и сценарист Христо Раянов се падна на Националното външно оценяване по български език и литература за седмокласниците.

По-рано днес в Министерството на образованието и науката беше изтеглен Вариант 1 за изпита. Тестът съдържа общо 26 задачи – с избираем отговор, с кратък свободен отговор, с разширен свободен отговор и задача за създаване на текст. Изпитът се проведе в над 1600 училища в страната, а на него се очакваше да се явят повече от 55 000 ученици.

МОН разкри верните отговори от НВО по БЕЛ

Малко след края на изпита Христо Раянов сподели в социалните мрежи, че едва тогава е научил, че негов разказ е бил избран за преразказ на националното външно оценяване.

„Има нещо много парадоксално в това да се паднеш. Хем си развълнуван, че написаното от теб ще провокира мисленето на седмокласниците, хем си притеснен да не си ги затруднил прекалено много“, написа авторът.

Под публикацията му бързо се появиха коментари от родители, учители и квестори, присъствали на изпита.

Част от тях споделят, че текстът е бил интересен и е провокирал размисъл, а други отбелязват, че според някои ученици времето за работа не е било достатъчно заради дължината на разказа.

Учители и квестори също коментират, че историята е успяла да впечатли част от децата и е предизвикала емоционална реакция още при прочитането ѝ в изпитните зали.

Самият Раянов завърши публикацията си с кратко послание към седмокласниците: „Стискам палци и желая успех!“.

Снимка: Христо Раянов, Facebook