Катастрофа на АМ Тракия. Тежка катастрофа на магистрала Тракия. Верижна катастрофа на автомагистрала Тракия... Тези новинарски заглавия звучат като мантра. Започват от рано сутринта и свършват... всъщност не свършват. Не свършват вече седмици наред, а статистиката се допълва с поредния убит, прегазен, издъхнал от раните си българин.

Причините, както многократно сме писали, не са една и две. Основната обаче си остава същата - човеците зад волана. Тези, които освен да са внимателни и адекватни в различни ситуации, трябва и да са спокойни и толерантни към останалите шофьори. Това обаче като че ли е кауза пердута по нашенските пътища. Българинът зад волана се сдоби с подигравателното име-обръщение Ганьо - като препратка към известния герой на Алеко - разпространител на всевъзможни пороци. И все повече хора в Мрежата го използват. Друг е въпросът колко от тях са чели великата творба на Щастливеца. Ето какво написа един от многото възмутени от начина, по който се шофира на прословутата магистрала Тракия:

"Качил се Ганьо на лизинговата или на кредит кола, събрал от закуски две хиляди лева и тръгнал към морето. Ганьо обаче иска да се фука, да кара в лява лента, да изпреварва, да мига, да святка, щото бърза, щото е единствен на пътя, целият свят трябва да се съобразява с него. Ганьо постоянно се оплаква, че лява лента е заета, Ганьо не се сеща, че другите Ганьовци са на същата лента и се псуват един друг. Ганьо не може да спазва дистанция, Ганьо не дава мигачи, Ганьо кара на късмет и псува другите Ганьовци като се блъснат и стоят в задръстване. Знаете ли кой се блъска в голяма част от случаите - пак Ганьо! Ганьо знае ли, че една нова кола й трябват около 30 метра да спре от 100 км/ч до нула? За една скорост от 140, безопасна дистанция е 70 метра. Ганьо кара на 10 метра един от друг. Безмозъчни същества."

Този пост от Facebook описва поведението на "Ганьо" на пътя, типичен стереотип на шофьор, който кара безотговорно и егоистично, застрашавайки себе си и другите. Постът акцентира върху липсата на дисциплина и съобразителност у някои шофьори, които игнорират основните правила за безопасност и етикет на пътя, като например спазване на дистанция, използване на мигачи и съобразяване със скоростта. Вместо да осъзнае, че и другите на пътя имат същите права, Ганьо се държи така, сякаш всички трябва да се съобразяват само с него.

Този текст поставя на фокус по-широк проблем в обществото – липсата на култура на шофиране и лична отговорност. Ироничният тон на поста подчертава абсурдността на ситуацията, в която самите шофьори създават задръствания и инциденти, и след това се оплакват от последствията. Това е призив за промяна на нагласите на пътя, за да може движението да стане по-безопасно и приятно за всички.