В отворено писмо професионалният шофьор Теодор Иванов разкритикува модела на мислене в обществото ни, че вината след пътнотранспортни произшествия, като това в сряда, при което загинаха две деца и мъж, а жена с опасност за живота, се слага единствено върху шофьора, а не в организаторите, които стоят зад всеки превоз.

Иванов признава, че в случая от сряда шофьорът на тежкотоварния автомобил, който се забива челно в насрещното на АМ "Тракия" може и да има вина, но отново се е случил "познатия сценарий – обществото посочва виновника още в първите часове и това почти винаги е шофьорът".

Нов скандален въпрос около трагедията на АМ „Тракия": Бащата на Сияна посочи вещото лице

Иванов постави няколко въпроса:

  • До кога единствено шофьорът ще носи цялата отговорност?
  • Кой е разписал пътния лист и е разрешил този камион да излезе на път?
  • Кой е удостоверил, че превозното средство е технически изправно?
  • Извършват ли се реално задължителните технически проверки или в много фирми документите просто се подписват предварително?
  • Кога техническите ръководители, транспортните мениджъри и собствениците на транспортни фирми ще започнат да носят реална отговорност, когато допускат нарушения?
  • Защо контролът почти винаги е насочен към шофьора, а не към цялата организация, която стои зад него?

И разказа за "натиска" върху професионалните шофьори на тежкотоварни автомобили. Натиск, който уж е забранен от Европейското законодателство.

"Като професионален шофьор мога да кажа, че огромната част от колегите ми искат само едно – да се приберат живи при семействата си. Никой не тръгва на работа с мисълта да причини трагедия. Но когато върху един човек се стоварват срокове, натиск от работодателя, неизправна техника, липса на контрол и страх да не загуби работата си, рискът за всички участници в движението се увеличава", пише Теодор Иванов в публикацията си в социалните мрежи.

"Европейското законодателство забранява системи на възнаграждение, които насърчават нарушаването на правилата за управление и почивка или застрашават безопасността на движението. Въпреки това много шофьори твърдят, че и днес има фирми, които плащат основно на километър. Това създава огромен натиск върху водачите да карат повече, да почиват по-малко и да поемат рискове, които могат да струват човешки живот", твърди той.

Шофьорът от смъртоносната катастрофа на АМ „Тракия": Опитвах се да овладея машината

В Пловдив кацна въздушната линейка с пострадалата от катастрофата на АМ Тракия СНИМКИ+ВИДЕО

Отвореното му писмо е адресирано до премиера и министъра на транспорта с цел да се започне контрол не само върху шофьорите, но и цялата транспортна система - транспортните фирми, техническите ръководители, организацията на труда, техническото състояние на автомобилите и условията, при които работят професионалните водачи.

Той се обърна и към компетентни институции.

"Безопасността на пътя не започва от кабината на камиона. Тя започва в офиса на транспортната фирма, в сервиза, при техническия ръководител и при институциите, които трябва да упражняват контрол", казва той и направи едно предсказание - че докато цялата отговорност се прехвърля единствено върху шофьора, без да се търси такава по цялата верига, трагедиите няма да спрат.

Пет жертви за няколко часа. И най-страшното е, че вече свикваме с това