Повече от десет години са били подавани сигнали за опасни полети на 71-годишния собственик на летателния апарат, който се разби в морето между Равда и Несебър. Последният сигнал е бил около десет дни преди трагедията, при която загина 56-годишен мъж.
Това разказа пред NOVA Гичо Ковачев, собственик на училище за обучение на любители пилоти. По думите му само дни преди инцидента той видял машината да кръжи ниско над покривите на Несебър.
„Това ме притесни и се обадих в Центъра за полетна информация, откъдето казаха, че ще съобщят на ГВА. След това позвъних и на телефон 112“, разказа Ковачев.
По думите му още на следващия ден собственикът на летателния апарат го открил, след като разбрал кой е подал сигнала срещу него.
Ковачев е категоричен, че 71-годишният мъж не може да бъде определян като пилот. По думите му той не е имал летателна правоспособност - информация, която вече е потвърдена и от прокуратурата.
„Вече имаме категорично потвърждение, че водачът няма удостоверение за летателна правоспособност. Това предполага с делото да се ангажира и Националната следствена служба“, заяви пред Нова телевизия ръководителят на Окръжната прокуратура в Бургас Георги Чинев.
Експертът постави под въпрос и самото определение „мотоделтапланер“. „За мен това е самостоятелно построен въздушен сал, който излита от вода и каца на вода“, заяви Ковачев.
Според него с машината са извършвани и полети с пътници срещу заплащане. Ковачев посочи, че подобна дейност може да се извършва само от лицензирани оператори със съответните разрешителни, квалифицирани пилоти и сертифицирани летателни средства.
Както GlasNews писа съобщи, само ден преди трагедията служители на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ са били на място заради сигнал за полети в района. Тогава от Министерството на транспорта уточниха, че при проверката летателният апарат не е бил открит.
Властите проверявали мотоделтапланера, бил незаконен
Самата машина все още се намира във водата. Предстои изваждането ѝ, след което експертизите трябва да дадат повече отговори за техническото ѝ състояние.
71-годишният мъж остава в критично състояние с опасност за живота. При инцидента загина 56-годишният му спътник.
Трагедия в Несебър: Мотоделтапланер падна в морето, има загинал
Прочетете още
- 19:01 Кметът: Пловдив готви система, която разпознава рискови ситуации ВИДЕО
- 20:00 Пловдив има нещо, което французите трудно могат да разберат ВИДЕО
- 17:00 Блъска, провокира за бой, после вади нож: Пловдивчани предупреждават за опасен мъж
- 18:16 При нас не е постъпвала информация за участие на учениците в групировки ВИДЕО