България е първенец по неравенства в Европейския съюз - разликата между доходите на най-бедните и най-богатите у нас е над осем пъти, сочат най-новите данни на Евростат за 2020 година.

"Ако се върнем назад в годините, имаше периоди на по-голям спад, имаше периоди на лек ръст, но за България беше около шест-седем пъти разликата на доходите между богати и бедни", коментира пред БНР икономическият експерт на КНСБ Любослав Костов.

Той допълва, че в момента за втора поредна година тенденцията за над 8 пъти разлика се повтаря, но подчертава, че се притеснява тази разлика да не стане нещо нормално за икономиката ни.

"Средно за Европейския съюз разликата е около 5,2 пъти", пресмята още Костов.

Данните на Евростат за бедността на населението сочат, че 21,1 процента от хората в ЕС или 92,4 милиона души са били застрашени от бедност или социално изключване през 2019 г. спрямо 21,6 на сто през 2018 година.

На този фон България е била страната с най-голям дял от населението в риск от бедност и социално изключване - 32,5 на сто, следвана от Румъния (31,2 процента), Гърция (30 на сто), Италия и Латвия (по 27,3 на сто, данните за Италия са за 2018-а), Литва (26,3 на сто) и Испания (25,3 на сто).

Най-малък е бил делът в Чехия (12,5 процента), Словения (14,4 процента), Финландия (15,6 процента), Дания (16,3 процента), Словакия (16,4 процента), Нидерландия (16,5 процента) и Австрия (16,9 процента).

Да бъдеш в риск от бедност или социално изключване означава да отговаряш на поне едно от следващите три условия: в риск от бедност след социални трансфери (бедност на доходите), в сериозни материални лишения или да живееш в домакинство с много ниска интензивност на труда.