Нови данни, че замърсяването на въздуха около крайбрежието на Южното Средиземноморие се е увеличило миналия месец.
Качеството на въздуха е било особено лошо в Южна Испания и Италия, като големите градове в тези страни регистрираха най-лошите измервания, съобщава компанията за мониторинг на качеството на въздуха Airly, цитирана от euronews.com.
Най-големият проблем през летния сезон е по-високата концентрация на азотен оксид от увеличения трафик в тези райони.
Сред много крайбрежни градове най-замърсените са крайбрежието на Испания, включващо регионите на Мурсия, Барселона и Малага, но също така и на черноморското крайбрежие на Несебър и Италия, като Пулия, Марке и Кампания“, казва Виктор Вархаловски, главен изпълнителен директор на Airly.

„Причината за това може да е доста голямо повишаване на температурата, което се наблюдава през втората половина на юни 2022 г.“. Той казва, че както дългосрочното, така и краткосрочното излагане на замърсен въздух е свързано с въздействие върху здравето.
„Излагането на високи нива на замърсяване на въздуха може да причини различни здравни проблеми. Лошото качество на въздуха увеличава риска от респираторни инфекции, заболявания и рак на белия дроб“.
Едно от най-замърсените места, според Airly, е Атина, следвана от Барселона и Милано, пише "Стандарт". Измерванията служат като предупреждение за тези, които искат да посетят тези популярни ваканционни дестинации тази година. „Вероятно е по-добре да избягвате тези градове“, казва Вархаловски.
Прочетете още
- 11:21 Кървавата баня в Угърчин: Разследват ревност, любовен триъгълник и връзка с бивш затворник СНИМКИ
- 09:00 Най-страшната битка за една майка: Спаси се бори да остане до детето си
- 09:35 Скандално! Прокуратурата в Пловдив отказа да разследва аферата с Ботев и Славия въпреки данните на МВР
- 11:00 Непознати примамвали деца с бонбони край училище, майка подаде сигнал в полицията