Министърът на вътрешните работи Бойко Рашков отменя теста на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване (НСРПО), който трябва да се проведе на 1 април 2022 г. Това се посочва в писмо на министъра, изпратено до Българската телеграфна агенция.
Във връзка с военните действия в Украйна и международната ситуация, тренировката на 1 април ще бъде отменена, за да не създава паника сред населението, се казва в писмото.
Националната система се тества два пъти годишно - в първия работен ден на април и на октомври, в 11:00 часа, чрез задействане на акустични сигнали.
От Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” предложиха на министъра на вътрешните работи да бъде отменена профилактиката на предупредителните системи за ранно предупреждение, която традиционно се извършва на първи април.
Мотивите са войната в Украйна и напрегнатата международна обстановка.
Според говорителят на дирекцията Валентин Кръстев, отмяната цели спокойствие както за украинските бежанци у нас, така и за българите.
Прочетете още
- 18:00 От въпросите на Тина Ивайлова до Европейската прокуратура ВИДЕО
- 16:00 Пет жертви за няколко часа. И най-страшното е, че вече свикваме с това
- 19:00 „Ще ви разкажем играта!": Осили, кърлежи и джунгла до колене изкараха хората извън нерви
- 18:45 Русинова след трагедията на АМ "Тракия": Днес убихме две деца с некомпетентност и безхаберие