50% от възрастните по света ще бъдат с наднормено тегло до 2050 година. Констатациите идват в ново проучване на глобални данни, публикувано в списание The Lancet, обхващащо повече от 200 държави.
Според прогнозата една трета от децата, тийнейджърите и младите хора по света също ще са с наднормено тегло.
Изследователите предупреждават, че проблемът със затлъстяването може да става по-сериозен в държавите с по-ниски доходи.
Експертите обаче казват, че ако правителствата предприемат спешни действия сега, все още има време да се промени лошата тенденция.
До 2021 г. почти половината от пълнолетното население на света - един милиард мъже и над един милиард жени на 25 или повече години - са били с наднормено тегло или затлъстяване.
Делът на мъжете и жените, живеещи с тези заболявания, се е удвоил от 1990 г. Ако тенденциите се запазят, глобалните нива на възрастни с наднормено тегло и затлъстяване ще се повишат до около 57,4% за мъжете и 60,3% за жените до 2050 г.
Прочетете още
- 09:00 При сделки на жилища „на две цени" има риск за купувача, а държавата губи милиони ВИДЕО
- 14:28 Четиригодишните Иван и Беатриче водят тежка битка - нека им помогнем
- 18:05 Нова риба плъзна в гръцките води, хапе плажуващи. Ето всичко, което трябва да знаете
- 13:00 „25 евро за 5 километра": Майка с дете остана шокирана след курс с такси в Пловдив