Археологическият комплекс в центъра на Силистра беше наводнен след проливния дъжд вчера. На места водата извираше сред останките от античния град Дръстър.

Оказва се, че спукана тръба и преливници с отходната канализация са се излели в района. Водата се е оттекла до тази сутрин през процепи на Кейовата стена, но миризмата и в момента се усеща.

Днес по сигнал на общината пристигнаха екипи на ВиК, които започнаха почистване на шахтите и преливниците. Изпратен е сигнал и до Министерството на културата, тъй като се очаква предписание как да се процедира с археологическите находки.         

Според археолози, причината за това е не само дъждът, но и компрометирана канализация. „Това е едни от най-важните обекти на средновековната ни архитектура, патриаршеската базилика, която действително за пореден път от 2017 г. беше първото заливане. Няма как да не сме притеснени, при условие, че явно става системен проблем, няма вариант, в който това да не оказва деструктивно влияние върху градежите. Сигнализирал съм Министерството на културата за проблема”, коментира за Нова директорът на Регионалния исторически музей в Силистра доц. д-р Николай Тодоров.

Според зам.-кмета на града Евгени Георгиев, за да има тръба, която изпуска вода, означава, че е била задръстена от отпадъци, които се хвърлят в канализацията.