Енергетици и миньори от въглищните региони в страната излязоха на протест под прозорците на властта. В организацията участват и синдикалните организации КНСБ и КТ „Подкрепа”. Исканията на протестиращите са експлоатацията на въглищните централи да продължи и след либерализацията на пазара на електроенергия.
По думите на енергетиците заради квотите за въглеродни емисии, които Европейският съюз налага, токът, произвеждан от ТЕЦ-овете, е прекалено скъп, за да се продаде на борсата, което ще доведе до затваряне на централите по икономически причини. А това пък ще предизвика до загуба на хиляди работни места в сектора.
„Бяхме на косъм гражданите да плащат по-висок и скъп ток. Електроенергийната система в страната е пред срив. Работят много малко въртящи се мощности. Това ще бъде една от последните мирни демонстрации”, заяви в ефира на Нова протестиращият Наско Митев.
Малко преди обед енергетиците и миньорите бяха допуснати в сградата на НС, за да набюдават дебата.
Прочетете още
- 22:40 "Продавали пред училище": Нови подробности за акцията на ГДБОП в София СНИМКИ
- 21:37 Меле в Пловдив! Частна линейка се обърна след катастрофа
- 20:00 Съседка блъска по врата заради шум от дете... което дори не си е вкъщи! ВИДЕО улови момента
- 18:13 Смърт за секунди: Уличен чадър преряза артерията на жена пред очите на съпруга ѝ