Екипът на GlasNews.bg попадна на сигнал за изхвърлено голямо количество използвани спринцовки и десетки опаковки от "Метадон" - опиоид, използван за лечение на болка и като поддържаща терапия или като помощ при детоксикация на хора със зависимост към опиоиди.
Отпадъците са струпани в близост до Сточна гара в столицата, до ТУБ диспансера и възмутиха голяма част от столичани.

Снимки: Петър Иванов
Не е ясно кой и защо е изхвърлил опасните отпадъци на въпросното място, но по закон това е грубо нарушение и следва съответните органи да се самосезират.
Правилното изхвърляне на спринцовки и инсулинови игли на съответните за тях места предотвратява повторното използване на такива материали. Потребителите не трябва да ги изхвърлят в несортирани отпадъци. Използваните игли могат да предават инфекции и вируса на човешкия имунодефицит (HIV), както и хепатит B и C. Съществуват и повече от 20 заболявания, разпространявани по кръвен път, които могат да бъдат предадени.
Контейнерите, в които трябва да се изхвърлят клинични отпадъци трябва да са плътно затворени, устойчиви на пробождане, водонепропускливи, ясно обозначени със знак за биоопасност.

Прочетете още
- 11:21 Кървавата баня в Угърчин: Разследват ревност, любовен триъгълник и връзка с бивш затворник СНИМКИ
- 09:00 Най-страшната битка за една майка: Спаси се бори да остане до детето си
- 09:35 Скандално! Прокуратурата в Пловдив отказа да разследва аферата с Ботев и Славия въпреки данните на МВР
- 11:00 Непознати примамвали деца с бонбони край училище, майка подаде сигнал в полицията