Първите щъркели пристигнаха в село Веселиново, община Ямбол, още на първи март.
Подранил щъркел пък изненада жителите на великотърновското село Велчево на 31 януари.
По думите на кметския наместник Мустан Юсменов птицата се е заселила веднага в едно от трите гнезда в района, предаде bTV.
Според местните подранилата птица е символ на благоденствие и годината ще бъде благородна.
Необичайно застудяване и снежна покривка обаче могат да поставят на изпитание мигриращите ята бели щъркели. В повечето случаи животът им не е застрашен - особено когато те имат възможност да си набавят необходимата храна.
Когато са нахранени, студът не е проблем за тях, посочват от Българско дружество за защита на птиците BirdLife Bulgaria.
През октомври щъркели се завръщаха в гнездата си в пловдивското село Каравелово и в монтанското село Якимово.
Прочетете още
- 09:00 При сделки на жилища „на две цени" има риск за купувача, а държавата губи милиони ВИДЕО
- 14:28 Четиригодишните Иван и Беатриче водят тежка битка - нека им помогнем
- 18:05 Нова риба плъзна в гръцките води, хапе плажуващи. Ето всичко, което трябва да знаете
- 13:00 „25 евро за 5 километра": Майка с дете остана шокирана след курс с такси в Пловдив