Жителка на Вършец сподели любопитни снимки от местния парк, които предизвикаха оживена дискусия в социалните мрежи. На кадрите ясно се вижда дърво, чиято кора е надупчена от десетки отвори.
„Здравейте, от какво може да са тези дупки по кората на дървото? Нещо, което виждам за първи път. Вършец в парка!“, пише жената.
Според специалисти, подобни дупки най-често са резултат от дейността на кълвачи, които търсят насекоми и ларви под кората или оформят хранилища. Възможно е и част от повредите да са причинени от дървояди, но характерната форма и подредба на отворите сочат именно към птиците.
Макар че за окото на минувачите гледката изглежда необичайна, в природата това е нормален процес. Въпреки това, при по-сериозно увреждане дървото може да отслабне и да стане уязвимо към болести.
Гледката показва колко интересни и понякога неочаквани следи оставя дивата природа дори в градските паркове.
Ето част от мненията на коментиращи:
„Кълвач, защото в този период от времето според мен съхраняват жълъдите си и друга храна. Точно за зимата и в дърво.“
„Кълвач си е направил дупки за жълъди.Нагласил си е килер за зимнина.“
„Тези дървета боледуват от една гъба и умират. Точно тогава кълвача дава сигнал, че дървото умира или е умряло. Също така става гостоприемник на някои ларви.“
Снимки: Пепа Тодорова