Пролетта е в разгара си, а с нея природата оживява. От различни краища на България валят сигнали за необичайни „гости“ – огромни рояци пчели, скупчени на най-неочаквани места, съобщават от Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“!
Преди да изпаднете в паника, ако видите подобна гледка на двора, на някоя пейка или ограда, имаме добра новина: няма място за страх. Това е напълно естествен процес.
През пролетта пчелните семейства се размножават интензивно. Когато кошерът отеснее, старата майка взема част от пчелите работнички и тръгва на път в търсене на нов дом.
Ако срещнете такъв рояк, запомнете тези три неща:
- Запазете пълно спокойствие – пчелите няма да ви нападнат без причина.
- Не ги закачайте – не се опитвайте да ги гоните, да ги пръскате с вода или химикали, или да хвърляте предмети по тях.
- Имайте търпение – обикновено в рамките на няколко часа (най-много ден-два) роякът сам вдига платната и отлита към новия си дом.
Пчелите са най-важните опрашители на планетата и приятели на хората. Нека ги пазим и да се отнасяме с уважение към тях!
Прочетете още
- 20:00 Клекнал полицай с пистолет и надпис: ужасяващ татус на крака на прокурорския син шокирал близките му
- 18:00 "ОЛИМПИЯ" наруши свое желязно правило за Лили Иванова
- 15:59 Нови подробности за ада край Симитли: Загиналият е известният криминалист Илко Илиев
- 15:00 „Благодаря първо на Бог": Майката на откритото дете с емоционални думи