Снайперисти в хеликоптери са застреляли над 700 коали в Националния парк Budj Bim в западната част на щата Виктория, Австралия, през последните седмици. Смята се, че това е първият случай, в който коали са подложени на отстрел по този начин.
Новината за избиването стана публично достояние на Разпети петък, след като местни доброволци за грижа за диви животни били уведомени за случващото се.
През средата на март пожар е обхванал около 20% от територията на парка. Според правителството, отстрелът бил спешен, тъй като много коали са останали гладни или изгорени от пламъците.
Природозащитни организации изразиха сериозно безпокойство относно начина, по който е избирано кои коали да бъдат убити, тъй като животните са били оценявани от разстояние. Не е ясно как стрелбата от хеликоптери съответства на собствените планове на щатското правителство за хуманно отношение към животните и реакция при природни бедствия.
Правителството на Виктория трябва да обясни защо е предприето въздушно избиване и защо това е станало без предварително публично оповестяване. Инцидентът е показателен за продължаващи пропуски в управлението на тези емблематични торбести животни, които вече са застрашени в други щати.
Коалите обитават евкалиптови гори в източните и южни щати на Австралия. Видът е изправен пред двойна заплаха – разрушаване на местообитанията и риск от горски пожари. В Нов Южен Уелс, Куинсланд и Австралийската столична територия коалите се считат за застрашени.
В щата Виктория популацията на коалите към момента е стабилна. Но те са концентрирани гъсто, често в изолирани късове гори, известни като „острови на местообитание“ в югозападната част на щата. Националният парк Budj Bim е един от тези „острови“.
С времето тази концентрация се превръща в проблем. Когато коалите станат твърде много, те изяждат листата от любимите си евкалиптови дървета, което води до умиране на дърветата. Тогава коалите са принудени да се преместят или рискуват да умрат от глад.
Ако пожар или суша направят тези острови необитаеми, гъсто концентрираните коали често нямат къде да отидат.
В Budj Bim Министерството на енергетиката, околната среда и действията по климата на Виктория, заедно с Parks Victoria и представители на коренното население, се борят с пренаселването чрез преместване на коали или стерилизация.
Но Budj Bim е заобиколен и от търговски насаждения с евкалипт (синя дъвка). Коалите се разпростират в насажденията, за да се хранят с листа. Популацията им нараства. Но когато плантациите бъдат изсечени, някои коали се връщат в националния парк, където храната може да е оскъдна. Групи за защита на животните казват, че дърводобивът е една от причините за свръхпопулацията на коали в Budj Bim.
Трудно е категорично да се каже, тъй като министерството на околната среда на щата не е предоставило много информация. Но учени са установили, че „островите“ на местообитание водят до пренаселване, тъй като възпрепятстват естественото разселване на индивидите.
Защо се стигна до избиване? Представители на министерството описват операцията като предимно мотивирана от грижа за животните. След пожара миналия месец, коали са останали гладни или ранени.
Защо се използват снайперисти в хеликоптери? Аргументът е, че теренът в парка е труднодостъпен поради скалистата местност и щетите от пожара, което прави други методи невъзможни.
Евтаназията на диви животни трябва да се извършва внимателно.
Съгласно плана на Виктория за защита на животните при бедствия, министерството е отговорно за проверката и, ако е необходимо, евтаназия на животни при спешни случаи.
За да бъде оправдана намесата от страна на човека, евтаназията трябва да е наложителна от гледна точка на хуманното отношение. Планът допуска избиване, ако здравето на животното е „значително“ увредено, изисква се инвазивно лечение или преживяването е малко вероятно.
При коалите това може да включва загуба на пръсти или лапи, изгаряния на над 15% от тялото, пневмония от вдишване на дим, слепота или наранявания, изискващи операция. Евтаназираните женски трябва да бъдат незабавно проверявани за малки в торбите им.
Проблемът е, че докато стрелбата от въздуха може да е точна при по-големи животни, ефективността ѝ при по-малки – особено в гъсти гори – е спорна.
Вероятно много коали са били сериозно ранени, но не и убити. Снайперистите, наети от министерството, не са имали възможност да проверят обстойно състоянието на животните или дали в торбите има малки, тъй като са стреляли от височина над 30 метра.
Въпреки че министерството посочи недостига на храна като причина за избиването, планът за реакция при бедствия предвижда и друга опция: доставка на допълнителна храна. Доставката на пресни евкалиптови листа е можела да предотврати гладуването, докато гората се възстанови.
Какво трябва да научи правителството от това?
Щатското правителство трябва да предприеме стъпки, за да предотврати подобни трагични инциденти в бъдеще.
Съхраняването на останалите естествени местообитания е от решаващо значение, както и свързването на изолираните зони чрез коридори от хабитат. Това не само ще намали концентрацията на коали в малки зони, но ще увеличи възможностите за убежища и ще даде на коалите безопасни пътища до нови източници на храна след пожар.
Бъдещи политики трябва да се разработват съвместно с коренните общности, които имат задълбочени познания за разпространението на видовете и местните ландшафти, пише theconversation.
Нужни са по-добри начини за подпомагане на дивата природа при бедствия. Една стъпка би била да се включат организации за спасяване на животни в управлението на извънредни ситуации – нещо, което бе препоръчано още в Кралската комисия за горските пожари във Виктория през 2009 г. и последвалата Кралска комисия за бедствията в Австралия.
В този контекст бе посочен моделът на Южна Австралия – организацията SAVEM, специализирана в спешно спасяване на животни. Според плана за управление на бедствията на щата, тя има възможност за бърз достъп до изгорелите райони, веднага след като огънят премине.
Гъстите популации на коали във Виктория биха имали полза от подобна организация, която да работи в синхрон със съществуващите пожарни служби.
Целта трябва да бъде спасителите да стигат до ранени животни възможно най-рано, за да се избегнат нови масови въздушни избивания.