На 15 август честваме най-големия християнски празник през лятото - Успение Богородично, който символизира края на земния живот на Света Богородица. Това е денят, в който се почита Светата Майка - покровителка на майчинството, жените и семейното огнище, затова на този ден молитви към нея отправят жени, които не могат да заченат, майки, неомъжени девойки и всеки, търсещ изцеление или решение на житейските си проблеми.
Според преданието това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта архангел Гавраил ѝ съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното ѝ желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома ѝ в Йерусалим. Три дни след това сам Иисус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата ѝ.
Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.“
Нейната смърт била лека, подобно на заспиване, заради което се казва и "успение" - заспиване.
На Успение Богородично християните задължително ходят на църква. В миналото на този празник са се освещавали семената и пшеничните класове от новата реколта. В църквата трябва да запалите свещ за всички свои роднини, както и да се помолите за здравето на най-близките си хора, особено на децата. На този ден се палят свещи и за починалите близки. Жените носят дарове в църквата – обредни пити, кърпи, цветя и оставят пари за здраве.
По традиция на Голяма Богородица на трапезата трябва да присъства празнична питка, приготвена от осветено брашно, варено жито, царевица и пилешко месо. Задължително е на този ден да се консумира диня и грозде. Не трябва да се носят стари или неудобни обувки, в противен случай бъдещият ви живот ще бъде изпълнен с различни трудности и проблеми.
Стари поверия съветват в този ден да се избягва пипането на всичко, което е червено, за да не стават ялови младите булки.
На Голяма Богородица всяка година празнуват: Мариан, Марио, Мариян, Панайот, Деспина, Мара, Мариана, Марийка, Мариела, Мариета, Мария, Марияна, Мима, Мими, Мирела и Преслава.