Пет пъти е разликата в цената на газа на 1 януари 2021-а и 1 януари 2022 г. Точно преди година той струваше 26,93 лв. за мегаватчас, сега е 133,41 лв., или поскъпването за година е 395%.

Мораториумът върху цените на ток, парно и вода ще опази клиентите на топлофикациите от високи сметки, но как ще се справят самите топлофикационни дружества със скъпото гориво, е все още нерешен въпрос.
Има обаче битови потребители, за които няма мораториум. Те са към 120 000 домакинства, които се отопляват на газ и чийто сметки са нараснали близо 3 пъти.
При дружеството с най-много клиенти - над 60 000 - “Овергаз мрежи”, например от 1 януари цената е 159,22 лв. Това е с 24,22% повече от декември, а поскъпването за година е с 202% или с над три пъти. Правителството гласува 200 млн. лв. компенсации за скъпия газ, но тези пари са за дружествата и за топлофикациите и колко от тази сума ще отиде при домакинствата, не е ясно.
За сериозно поскъпване на природния газ предупреди на 29 декемвр и по време на откритото заседание за януарската цена шефът на “Булгаргаз” Николай Павлов.
В заявлението си от 10 декември “Булгаргаз” внесе цена от 117,12 лв. за мегаватчас, което е с 14% повече от декемврийските 102,33 лв. Павлов съобщи, че в предишната седмица на газовите борси в Европа е достигната цена от 180 евро, което е нов рекорд, а при котировките за доставки месец напред цената се движи около 120 евро. Когато е подавано заявлението, цените са били 93-94 евро, което е огромна разлика, заяви той. Цените на петролните продукти също вървят нагоре. Увеличението ще бъде повече от прогнозираното, каза Павлов и допълни, че това се диктува от фактори извън страната.
Факторите извън страната са цените на хъбовете в Европа и най-вече индексът TTF на борсата в Нидерландия, който на 21 декември достигна 179,889 евро на мегаватчас. След това обаче падна на 66 евро. (Как се движеха котировките виж карето по-долу).
Вероятно “Булгаргаз” смята точно, а КЕВР проверява цената и това 30 на сто увеличение е обосновано.
В първия ден на годината, когато газът поскъпна с 30%, компанията излезе с пространно обяснение защо е по-малко азерският газ и как дори да идва цялото договорено количество от 1 млрд. куб. м, цената нямало да падне значително.
Газовата компания отново посочва, че единственото трасе за пълните количества азерски газ е газопроводът IGB - междусистемната газова връзка Гърция-България, който още не завършен. Заради това “Булгаргаз” не само че не може да получава газ съгласно договора, но е заплашен и от неустойки. Дружеството успяло да договори с азерския доставчик да получава 350 млн. куб. м на година по друг газопровод, отстоящ на близо 300 км от IGB.
Можеше ли да се избегне поскъпването на газа от 1 януари 2022 г., ако България получаваше всички договорени количества азерски газ, си задава въпрос компанията и отговаря: “Не. В случай че България получаваше азерския газ в пълен обем от началото на 2022 г., отново щеше да се наложиповишаване на регулираната цена. Важно е да се знае, че за момента азерският газ е относително по-евтин, но и неговата цена расте. Дори “Булгаргаз” да получава цялото количество по договора, през зимните месеци то няма да е достатъчно да задоволи дори 1/4 от потреблението в страната. Азерският газ не е и не може да бъде решение на проблема с високите цени на международните петролни и газови пазари.”
В поясненията на “Булгаргаз” се казва още, че компанията настоява да получи цялото количество. Когато са започнали преговорите през 2020 г., цената на азерския газ е била по-висока от тази на руския и на втечнения газ (LNG). В момента е по-ниска. В зависимост от пазарите през 2022 г азерският газ може отново да стане по-скъп от другите. А за “Булгаргаз” било важно да има балансирано портфолио от различни източници, да не зависи икономически само от един доставчик и да гарантира доставките.
Прочетете още
- 21:00 Гласът на служителите и системните недостатъци в МВР
- 08:00 Няма такава пропаднала държава, колата катафалка на Митко се движи свободно из града!
- 07:50 Фармацевти от семейните аптеки излизат сред хората с мисия за здраве и превенция
- 10:57 Скутаре трети ден без лекар – джипито се оказа свързано с разследване на злоупотреби