Инфлацията у нас ще достигне своя пик най-рано в средата на следващата година. Националната статистика ще продължава да отчита нови върхови стойности поне още една година.
Годишна инфлация за август почти 18% и най-висок ръст на цените при газа, битовите разходи и повечето от храните.
Поскъпването на живота ще продължава да се генерира от високите цени на горивата, от войната в Украйна и дори от политиките по Зелената сделка, казва финансистът Николай Павлов.
"Без да искам да тревожим хората, инфлацията ще остане по-дълго, но по-важното е, според мен, че ние следващите години ще се научим да живеем в инфлационна среда, по-висока от сегашната. Ако сега централните банки се стараеха да държат 2-3 процента, то най-вероятно ние ще държим инфлация между 4-6%. Вероятно влизаме в цикъл на скъпи суровини следващите години".
Според прогнозата на финансиста рекордни стойности инфлацията ще продължава да бележи най-малко още една година, информира БНР.
"Ако нещата в най-оптимистичния сценарий се развият добре, би трябвало, може би, края на следващата година или средата ѝ да сме били в пика на инфлацията. И предполагам, че тя ще е между 15 и 17%".
Прочетете още
- 19:00 31-годишен мъж остана без книжка и бъдеще заради решение на държавата от детството му
- 15:00 Жителка на Сопот към кмета Стоенчев: Контейнерите са препълнени, има риск от зарази СНИМКИ
- 18:00 Ламарина хвръкна от камион и удари кола край Русе, шофьорка търси свидетели
- 16:00 Мъж твърди: Локали пребиха момче край спирка на трамвай в София

