„Потвърдихме решението да придадем необходимия политически тласък на сътрудничеството ни с България”.

Това каза министър-председателят на Румъния Виорика Дънчила по време на брифинг след Петата среща на Съвета за сътрудничество между Румъния и България.

„Петата среща на Съвета за сътрудничество между Румъния и България се провежда в един важен момент, когато отбелязваме 140-години от установяването на дипломатическите отношения между двете страни. България за Румъния е един ключов партньор“, каза Дънчила.

По думите ѝ сътрудничеството е в транспорта, енергетиката, местна администрация и трансгранично сътрудничество.

Мостът на Русе трябва да се ремонтира основно. Двете страни ще положат усилия“, заяви българският министър-председател Бойко Борисов след срещата в Букурещ. Борисов подчерта, че двете страни „имат голям напредък“ при осъществяването на транспортните и енергийни проекти и това е въпрос на месеци.

Премиерът на България заяви, че транспортните връзки при Свищов и Никопол трябва да се осъществят чрез публично-частно партньорство.

Той добави, че се работи активно за газовата свързаност с Гърция и Румъния. „През юни ще направим първа копка на интерконектора с Гърция, а интерконекторът с Румъния трябва да бъде оголемен“, заяви Борисов, цитиран от БГНЕС.

Премиерът смята, че към големите инфраструктурни проекти не трябва да изключват и страни, като Северна Македония, които не са поканени на четиристранната среща между България, Румъния, Гърция и Сърбия. Тя започва след срещата Борисов-Дънчила.

Българският и румънският премиер обсъдиха задълбочаването на регионалното сътрудничество и развитието на добросъседските отношения, които ще допринесат за свързаността, сигурността и стабилността в Югоизточна Европа.

Министър-председателите Борисов и Данчила са се спрели на важните теми от европейския дневен ред, както и на поставените във фокуса му въпроси от Румънското председателство на Съвета на ЕС. България и Румъния споделят сходни позиции за ролята на Кохезионната политика и на Общата селскостопанска политика, които са доказали своята добавена стойност и са от ключово значение за целия Европейски съюз. Двете страни високо оценяват Дунавската стратегия и настояват за по-нататъшното й развитие като пореден инструмент за подобряване на живота на европейските граждани.

Акцент в разговорите между премиерът Борисов и румънският министър-председател Данчила са били енергийните и инфраструктурни проекти от общ интерес. Такива са междусистемната газова връзка България-Румъния (IBR)  и изграждането на ново мостово съоръжение на р. Дунав.

Докато двамата премиери разговаряха на четири очи, двустранни срещи с румънските си колеги провеждаха министрите във водената от българския министър-председател делегация. В нея са вицепремиерът Марияна Николова, министърът на финансите Владислав Горанов, министърът на вътрешните работи Младен Маринов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова, министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, министърът на околната среда и водите Нено Димов, министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов, министърът на транспорта – Росен Желязков, министърът на икономиката Емил Караниколов, министърът на енергетиката Теменужка Петкова и на туризма Николина Ангелкова. Ще бъдат подписани и двустранни споразумения.