От началото на 21 век три различни храма в Русе си помагат и отбелязват Възкресението заедно, когато то съвпада в календарите им
Ако се вярва на "Гугъл", в света има една-единствена улица, на която една срещу друга да се издигат православна и католическа църква. Тази улица е в Русе и се нарича "Епископ Босилков" - в памет на католическия духовник Евгений Босилков, екзекутиран през 1952 г. от комунистическата власт. А свещениците от двата храма се смятат за задължени да поддържат близки отношения, вместо да се делят, и дори да търсят общение и с други, пише Дневник.
Така вече близо 20 години местните духовници от православната и римо-католическата църква служат заедно на вярата, а олицетворение на отношенията им е една традиция, която може да се види на малко места - посрещат заедно Великден в годините, когато датата на празника съвпада.
Снимка: © Деана Христова / Дневник
Само на улица "Епископ Босилков" в Русе могат да бъдат видени католически и православен храм
Православната църква "Св. Николай Чудотворец" и катедралата "Св. Павел от Кръста" са разделяни от около 10 метра.
Снимка: © Деана Христова / Дневник
Църквата "Св. Николай Чудотворец" е изградена преди 1869г.
"Храмовете стоят един срещу друг от един век и не си обяснявам как на никого не е идвало наум да организира нещо подобно. В Пасхалната нощ ние просто излизаме на улицата и си разменяме поздравления като братя в Христа", разказва пред "Дневник" отец Стефан от православния храм. Той прави първата крачка, като предлага на отец Валтер Горра да се поздравят в навечерието на Великден през 2001 г.
Съвместното отбелязване на Великден на 15 април 2018 г. Отец Дираир, отец Стефан и отец Павел (от дясно наляво)
Оттогава досега, когато Възкресение е на една и съща дата за православни и католици, двамата отци излизат след полунощ на уличката между двата храма, за да поздравят паствата си, да им пожелаят мир и любов, да им дадат от свещения огън и да им напомнят да бъдат добри християни. Към тях често се присъединяват и арменци, водени от отец Дираир Хадавян от храма "Сурп Аствадзадзин" (Света Богородица) в града. Постепенно празнуването по този начин набира популярност до степен, в която миналата година уличката беше препълнена от вярващи, дошли да чуят съвместния пасхален поздрав.
Отец Стефан уточнява, че още от началото на службата си в русенските храмове двамата с отец Валтер са в приятелски отношения и извън църквата. През годините са организирали много събития и съвместни кампании. Като по-млади направили дори футболен турнир. "В отбора ни имаше служители от нашата църква, от католическата и от армено-грегорианската", уточнява отецът.
В отговор на въпрос обяснява, че повечето вярващи подкрепят това сътрудничество с католическата църква. Признава, че не липсват и противници на идеята, но не отдава прекомерно внимание на това, тъй като и двете църкви правят само това, което не противоречи на каноните.
Снимка: © Деана Христова / Дневник
В православния храм се провеждат неделни училища, чрез които свещениците се опитват да приобщят децата към църквата.
Конгрегацията на пасионистите е католическа религиозна институция и част от мисионерите й тръгват от Рим и се установяват в Северна България през 1781 г. По тяхна инициатива е изградена катедралата "Св. Павел от Кръста". Отец Валтер, който понастоящем е начело на конгрегацията в България, пристига в Русе през 1999 г. Италианският свещеник встъпва в длъжност заедно с отец Стефан и приема предложението му за сътрудничество. По инициатива на католическата общност през годините са пристигали помощи от Италия, но те са били споделяни и с хора в нужда от православното вероизповедание, и с арменците в града.
Снимка: © Деана Христова / Дневник
Последният път, в който трите църкви отпразнуваха заедно Великден бе през 2017г.
"Тъй като започнахме работа в храмовете по едно и също време, решихме да си помагаме от самото начало. Една от най-значимите съвместни инициативи, които сме имали, е шествието за мир в центъра на Русе. Повод за него беше началото на войната в Ирак", спомня си отец Валтер. Допълва, че в шествието тогава се включил и отец Дираир. Заедно засадили и дръвче пред Съдебната палата, като символ на мира.
Снимка: © Деана Христова / Дневник
В катедралата "Св. Павел от Кръста" се помещава най-старият орган в България, монтиран през 1907г.
"Католиците в Русе са около 1000 души. Има семейства, в които единият партньор е православен, а другият е католик. Смятам, че близките отношения между двете общности се приемат положително от хората тук", добави още италианецът.
В момента всички от катедралата се готвят за посещението на папа Франциск. Според отеца това, че едва 16 години след гостуването на Бенедикт XVI идва неговият наследник, говори, че "България е в сърцето му и католическата общност тук получава необходимата подкрепа".
Снимка: © Деана Христова / Дневник
Католиците в града са около 1000 според последното преброяване през 2011г.
Въпреки че арменската църква "Света Богородица" не се намира в близост до останалите два храма, тя също участва активно в съвместните инициативи. Когато Великден съвпадне, свещеникът Дираир Хадавян заедно със своите съмишленици пристига на ул. "Епископ Босилков" и отбелязва празника заедно с отец Стефан и отец Валтер.
Всяка година пък на 24 април в града се провежда шествие в памет на жертвите от арменския геноцид. То завършва пред арменската църква, а в него в знак на съпричастност се включват и служители от "Св. Николай Чудотворец" и от "Св. Павел от Кръста".