На 15 март, петък, започват „Мартенските музикални дни”.
Според традицията, с концерт на домакина, оркестъра на Русенската филхармония. В голямата зала на обновеното Доходно здание, считано за най- красивата стара сграда у нас, под ръководството на нашумелия диригент по света Йордан Камджалов, ще прозвучи една от прочутите симфонии на Густав Малер, Четвъртата, композирана през 1900 година.
В изключително богатата програма, съставена с много вкус и въображение от всеотдайната и незаменима Ива Чавдарова, в рамките на две седмици са планирани над 40 събития и музикални проекти, разположени в широкия диапазон от старата и нова европейска класика. Броят на участниците е наистина впечатляващ, повече от 650 музиканти – певци, инструменталисти и диригенти от 17 страни на света.
Със специални акценти в програмата фестивалът ще отбележи 120-годишнината на Панчо Владигеров. Ще бъде отбелязана и 70-годишнината на живеещия в Германия именит български композитор Божидар Спасов. Специално за събитието в България пристига реномираният немски ансамбъл за съвременна музика „Crush”, за да представи музика от негови съмишленици, ученици и последователи. Ще бъдат изнесени 15 световни и български премиери на музика от различни автори, като акцент ще има върху творчеството на Васил Казанджиев, Емила Табаков, Симеон Пиронков, Драгомир Йосифов.
Ще гостуват и редица световни звезди: Михаел Баренбойм, Елена Башкирова, Пабло Фернандес, Жерар Косе, Лукаш Генюшас, Йоръм Сон, а също така квартетите „Signum”, „Шуман“ и „Модиляни“, френското клавирно трио „Вандерер“, майсторите на италианската ренесансова музика от времето на Леонардо да Винчи от ансамбъл „Росиньол”, известният на международната сцена ансамбъл за съвременна музика „Crush”, както и уникалният британски вокален ансамбъл „The Queen’s Six”.
През тази година Русенската държавна опера / основана през 1949 г./ ще отбележи своята 70- годишнина. По традиция на Мартенските дни ще има и оперна премиера – на Вердиевия шедьовър „Дон Карлос” с участието наши и чужди артисти, сред които: Светла Кръстева, Ивайло Джуров, Марио Маланини.
Българските участници са също от висока класа: Минчо Минчев, Светлин Русев, Евгени Божанов, Людмил Ангелов, Георги Василев, квартетите „Фрош” и „Куарто”, ансамбъл „Музика нова”. Ще бъде отбелязана 120- годишнината на класика на българската музика Панчо Владигеров, предвиждат се изложби, премиери на книги за музиката, творчески срещи, а също така и майсторски класове за младите музиканти в рамките на Академията, носеща името на великия русенец, бащата на българския симфонизъм Саша Попов, по чиято идея неуморният градител на българската музикална култура Илия Темков / 1923 – 2002/ създаде този уникален и най- авторитетен наш форум на голямата музика.