Около 136 млн лева се очаква да съберат през следващата учебна година държавните университети от таксите, които плащат студентите, за чието обучение се отпускат и пари от държавния бюджет.
Сумата е посочена в мотивите към проекта за решение на определяне на цената на обучението в държавните висши училища, публикуван от Министерството на образованието и науката.
Таксите от студентите, за които плаща и държавата, формират по-малко перо от бюджетите на университетите. Държавната субсидия за 33 висши училища е над 457 млн. лева, информира mediapool.bg.
Таксите трябва да бъдат одобрени от правителството, което трябва да приеме и броя на първокурсниците за учебната 2019/2020 г.
Сравнение между проекта и действащите в момента такси показва, че част от университетите искат да повишат цената на обучението. Намаление има само по единични специалности в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Размерът на таксите засяга 160 000 учащи, в това число и 5000 докторанти. Средната цена на обучението в държавните университети е 800 лева на година, но варира от 200 лева за някои специалности в Софийския университет до около 1700 лева в Националната академия за театрално и филмово изкуство.
Средната такса за явяване на изпит пък е 50 лева, но тя също се простира в големи граници в зависимост от университета.
Поскъпване с между 15 и 300 лева
След като миналата година Софийският университет драстично намали таксите по направлението "Физически науки", сега отново предлага подобна стъпка. Тя засяга обучението по специалностите Педагогика на обучението по физика и математика и по физика и информатика. За тях ще се плащат по 200 лева на година вместо сегашните 400 лева.
За други специалности в Алма матер обаче се предлага поскъпване. С 40 лева ще се увеличат таксите за "Европеистика" и "Политология" и вече година обучение ще струва 600 лева. С по 100 лева поскъпва и обучението по филологическите специалности и таксата става 400 лева на година.
С по 40 лева поскъпва обучението в Русенския университет "Ангел Кънчев". С между 15 и 70 лева скачат таксите за някои специалности в Югозападния университет "Неофит Рилски".
Поскъпване има и в някои технически университети с изключение на Техническия университет в София.
В Техническия университет във Варна догодина се очаква цената на обучението да се повиши с между 100 и 290 лева. Най-голям е ръстът за нишовите специалности - "Корабни машини" и "Електрообзавеждане на кораба". За първата се предлага да се плащат 1120 лева на година при 860 лева в момента, а за втората - 1210 лева при 920 лева в момента.
Техническият университет в Габрово пък изравнява таксите за редовно и задочно обучение по инженерните и техническите си специалности.
Повече за икономика, администрация и туризъм
Поскъпване на обучението по специалностите, в които държавата през последните години свива драстично приема - "Икономика" и "Администрация и управление", както и "Туризъм", предлагат някои университети. До тази мярка прибягват предимно висши училища, за които това обучение не е основно като Югозападния университет и Техническия университет в Габрово, в които ръстът е със 70 лева.
Така обучението по "Икономика" и по "Администрация и управление" в държавното висшето училище в Благоевград ще излиза по-скъпо от това в специализираните Университет за национално и световно стопанство и Стопанска академия в Свищов, и ще се изравни с цената в Икономическия университет - Варна.
От есента една година "Икономика" в ЮЗУ ще струва 530 лева, колкото излизат и два семестъра в Икономическия университет във Варна, където цената се вдига с 68 лева.
По 500 лева на година ще плащат студентите по "Администрация и управление", "Икономика" и "Туризъм" в Пловдивския университет. Поскъпването е с 40 лева спрямо тази година.
В УНСС и Стопанската академия таксите остават без промяна - 462 лева на година за икономическите специалности. Висшето училище в Свищов не прибягва до увеличение въпреки финансовите си проблеми. Преди няколко седмици ръководството му се оплака от недостиг на средства заради държавната политика за намаляване на студентите по икономика.
Медицината с най-високи такси за изпити
Медицинските университети остават с най-високите такси за кандидатстване. За явяване на изпити там се плащат до 70 лева. Останалите държавни университети искат по 30 - 50 лева за първо препитване, а обикновено всяко следващо е на по-ниска цена.
Медицинските университети не предлагат поскъпване на цените на обучението. През миналата година такова имаше в Пловдив и Плевен с между 20 и 250 лева.
Така и през учебната 2019/2020 година за обучение по "Медицина", "Дентална медицина" и "Фармация" най-малко ще се плаща в Медицинския университет в Столицата - 900 лева на година. Таксата в Софийския университет е 925 лева - за "Медицина" и "Фармация". В Плевен обучението по тези специалности илиза 1000 лева на година. Във Варна и Пловдив - по 1200 лева, колко се плаща и за "Денталната медицина". Последното издание на рейтинга на университетите показа, че медицинските специалности са едни от най-перспективните, студентите в тях си намират работа по специалността, получават сравнително добро заплащане и няма значение от кое точно висше училище е дипломата им.
По-скъпо обучение по изкуства
По традиция най-скъпо е обучението в университетите по изкуствата. През следващата година те предлагат увеличение на таксите по основните си специалности. Така Националната академия за театрално и филмово изкуство иска поскъпване със 100 лева до 1650 лева за всички бакалавърски специалности.
С 200 лева се предлага да поскъпне обучението по специалности в Националната художествена академия и да струва 1260 лева на година.
С 50 лева повече ще плащат студентите по основните специалности в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. За специалността "Българска народна хореография и балетно изкуство" годишната такса става 1050 лева, а за "Изобразително изкуство" - 1150 лева.