Държавата отказва да подпомогне борбата с комарите по поречието на Дунав.

Не всички общини обаче разполагат със средства, за да се справят сами с този проблем.

С наближаването на пролетта хората, които живеят близо до река Дунав са силно притеснени, заради популацията на комарите, защото се страхуват от разпространението на инфекции като западнонилската треска, предава БНТ.

д-р Маргарита Големанова, отдел „Противоепидемичен контрол" в РЗИ - РусеЗапочва бурно, остро с главоболие, температура, болки по мускули, по стави. Тези, които са със засягане на мозъка, те могат да дадат по-тежка картина, със загуба на съзнание, с парези и парализи.

Всяко подценяване на инфекцията, води до усложнения, отчитат специалистите. Най-ефективната превенция е именно навременната борба с комарите. В крайречните райони тя обаче зависи и от нивото на Дунав.

Димчо Петров, кмет на с. Бръшлен: Особено при нас, селата край Дунава, от голямо значение е дали ще има тази година разливи около реката или не, защото ясно е, че там са огнищата за комарите.

Спасимир Димитров, директор на дирекция „Обществен ред и сигурност" в Община РусеЕдин комар изминава около 7 км. при своя полет, т.е. пръскането на територията на една община не решава проблема, ако съседните общини, дори съседни държави както е в нашия случай, не предприемат адекватни мерки.

Фирмата, която се занимава с дезинсекция в Русе, планира да започне пръскането за комари през април.

Георги Георгиев, управител на дезинфекционна станция в РусеТретираме комбинирано с машини, които са специализирани за тази дейност. Това са студени аерозоли.Някои за жалост започват обработки малко по-късно - май, юни, когато вече е късно.

Координираното и масирано пръскане против комари от двете страни на река Дунав вече е давало резултат през годините, но с отказът на държавна помощ сега, притесненията на хората от разпростанението на досадните насекоми остават.