Парламентът ще разгледа на второ четене промени в Наказателния кодекс, инкриминиращи домашното насилие. Това предвижда програмата за работа на Народното събрание. Законопроектът е внесен от председателя на парламента Цвета Караянчева и група народни представители.
Целта на промените е да гарантират всеобхватна наказателноправна защита от всякакви актове на насилие над жени, включително домашно насилие. Предложените с него изменения и допълнения имат за цел подобряване на българската законова рамка с оглед превенцията и противодействието на тези форми на престъпно поведение.
С проекта се допълват квалифицираните състави на убийство и телесните повреди с цел инкриминиране на всички форми на домашно насилие, които ескалират до посегателство срещу живота или здравето на лицата. В сега действащото законодателство в тези състави не са включени случаи на насилствени действия срещу бивши или настоящи съпрузи. С текстовете се дефинира престъплението, извършено в условия на домашно насилие и се предлага принудата в условията на домашно насилие да се наказва с лишаване от свобода от 3 до 10 години.
На вниманието на депутатите се поставят и промените в Закона за железопътния транспорт, който е под точка №1 днес, внесени от Министерски съвет. Те целят транспонирането на европейска директива. Текстовете касаят и издаването на единен сертификат за безопасност. Съгласно директивата сертификатът може да бъде издаван както от Агенцията за железопътен транспорт на Европейския съюз, така и от националния орган по безопасността – Изпълнителна агенция "Железопътна администрация“ (ИА ЖА).
По инициатива на БСП са предвидени разисквания по питане към министъра на здравеопазването Кирил Ананиев относно организацията на трансплантационното лечение в България. След пленарното заседание здравният министър ще бъде изслушан на Здравна комисия, а министърът на околната среда и водите Нено Димов ще вземе участие в заседание на Комисията по околна среда и води.
При разглеждането на първа точка от дневния ред, всички депутати се обединиха около тезата, че с приемането на промените в закона, БДЖ ще е изправена пред угрозата чужди превозвачи да изземат железопътните пътнически превози. Договорът на националния жп превозвач с държавата изтича през 2024 г., а дотогава никакъв друг превозвач не може да стъпи на родния пазар. След това възможностите са две - или държавата да направи пряко възлагане, или да се направи нов конкурс. В крайна сметка направените предложения бяха приети.
След това се пристъпи към изчитането на доклада за промени в Наказателния кодекс, инкриминиращи домашното насилие. Досегашните наказания са били ниски и това е позволявало на насилниците да вършат всичко безнаказано, обединиха се около тази теза депутатите.
"Изключително важни са тези промени. Радвам се благодарение на работата на всички от всички парламентарни групи, това е стъпка в правилната посока. Това е удар срещу домашното насилие", каза развълнувана след приемането на промените председателката на парламента Цвета Караянчева.
"За" промените гласуваха 117 народни представители. Един се въздържа, а учудващо имаше е един депутат, гласувал "против".
След това депутатите бяха пуснати в 30-минутна почивка. Пленарният ден ще продължи в 11 часа.