Десетки градинки в междублоковите пространства на България приличат на изоставени площадки от филм на ужасите. Поглеждаш през прозореца на апартамента си и виждаш обрасла градинка, неподдържана материална база… 

Междублоково пространство в столицата обаче се превърна в истинска приказка. Шарени чадъри, ръчно изработени пейки, рисунки, цветове и уют. Това виждат живущите в района на приказната детска площадка в столичния кв. “Люлин”. 
Кварталът не е с особено добра слава и е изключително застроен. Това е и едно от най-гъсто заселените места в София. Иначе казано - хората са заобиколени от сиви и високи панелни постройки. 

Жителите обаче решават да внесат малко ведрина в своето сиво ежедневие и създават този малък цветен оазис насред скучния пейзаж, който да радва деца и възрастни и да носи наслада за окото.

Снимки на красивата площадка се появиха в социалните мрежи. Във Facebook групата “Забелязано в София” голяма част от потребителите приветстваха идеята на живущите в квартала да облагородят средата, но имаше и такива, които намериха начин да напишат негативни коментари - някои нарекоха градинката дори: “поредната клошария”. 

Други бяха по-критични, но пък аргументирани: “Честно не ми харесва. Има само една нескопосана пейка с 2 места за сядане и всичко е супер подръчно и мизерно. Да някой е вложил време и труд и е сътворил една малка шарена циганийка. Хейтвате ме, но и аз си имам мнение…”, написа потребителка под публикацията.

Масовото обществено мнение за площадката обаче е положително. По-голямата част от потребителите са напълно категорични - подобни градинки трябва да има по-често, стига да се пазят и да се поддържат.
 
Само преди седмица ви разказахме за градинка в столичния кв. “Света Троица”, която обаче е била оставена на произвола на съдбата. Снимките бяха разпространени отново в социалните мрежи, а на тях се вижда познатата до болка ни обстановка - обрасли треви, ръждясали пързалки. 

Живущите в района се оплакаха, че никой не поддържа градинката и общината не си върши работатата. В действителност, отговорността за това принадлежи на районните администрации. Не е ясно обаче как стои въпросът и дали сигнали до общината са били подавани. 

На фона на това обаче площадката в “Люлин” блести и показва само едно - ако човек иска да му е приятно, по-добре сам да си свърши работата.