Софийският военноапелативен съд остави в ареста сочения за руски шпионин Иван Илиев.

Мъжът доброволно е оттеглил жалбата си срещу задържането си под стража. В съдебната зала той заяви, че щом другите обвиняеми остават ареста, то и неговото желание е такова. 

В петък магистратите отказаха да пуснат зам. шефа на министерството на финансите- Петър Петров, разузнавача Димитър Влахов, Любомир Медаров - отговарящ за класифицирана информация, както и съпругата на Илиев - Галина.

На 19 март прокуратурата обяви, че е задържала общо шестима души, които са участвали в шпионска група, събирала и предавала класифицирана информация на руското посолство.

Впоследствие стана ясно, че един от тях – действащ военен разузнавач, е направил самопризнания и затова е бил освободен срещу парична гаранция. Неговото име не беше съобщено.

Така в ареста останаха петима души – бившият ръководен кадър във военното разузнаване Иван Илиев, когото прокуратурата нарича "Резидента" и твърди, че е бил начело на групата; неговата съпруга Галина Илиева, която има българско и руско гражданство и за която се твърди, че е била връзка с посолството на Русия; началникът на секретната регистратура в Народното събрание и бивш военен Любомир Медаров; зам.-началникът на бюджетната дирекция в МО полк. Петър Петров; както и друг действащ служител на МО – Димитър Влахов.

Официално огласените досега обвинения на заподозрените са за участие в шпионска група, която си е поставила за цел да събира материали, представляващи държавна тайна, за да ги издава на чужда държава.

"История като от шпионски филм, но с реални участници от военното министерство и парламента, които предават секретна информация на чужда държава за пари. Това разказа и показа прокуратурата по шпионската афера", обобщи случая главният прокурор Иван Гешев.

Без прецедент в новата ни история: Разбита група за шпионаж, в ареста и военни ВИДЕО

Оставиха в aреста полковника, обвинен в шпионаж

Единият от руските дипломати, обвинени в шпионаж, излетя от България! Другият с К-19

Руското посолство в България поиска всички спекулации по това дело да бъдат прекратени до съдебния процес.

Дипломатическата мисия изрази увереност, че "процесът ще се проведе на деполитизирана, безпристрастна и обективна основа в строго съответствие с нормите на българското и международното законодателство".

Европейският съюз, НАТО и в частност САЩ застанаха зад родната прокуратура и поискаха докрай да се изясни ролята ва Кремъл в шпионския скандал у нас.