България е единствената страна в ЕС, която има специален закон за лечебните растения. Той ни е необходим, защото само ние събираме билки от дивата природа и то в огромни количества, 90 на сто от които заминават за чужбина.
Това национално богатство, което дава поминък на повече от 300 хиляди души, трябва да се ползва разумно и устойчиво, за да не бъде с лека ръка унищожено.След влизането на България в ЕС през 2007 ма година падна митническия контрол върху износа за страните – членки. Затова точни данни какви количества билки страната ни експортира няма, но със сигурност те са не по- малко от 17 хиляди тона годишно. Контролът е необходим, за да опазим диворастящите находища на лечебни растения, а и за да може страната ни да пази името си на износител на качествени билки в Европа и Света.
Важна част от този контрол е изискването в началото на всяка година собствениците на изкупвателни пунктове, заготвителите и търговците на билки да предават на Регионалните инспекции по околната среда и водите отчети за изкупените, преработените и продадените количества билки.
Според Радослав Кошински, който е съсобственик на изкупвателен пункт в община Куклен, отчитането на количествата билки е само част от контрола на институциите върху фирмите в бранша.
Общо 68 са изкупвателните пунктове в Пловдивска област. Броят им през последните години е устойчив, казва Димитър Димитров – ръководител на отдел „Превантивна дейност“ в Регионалната екоинспекция
Според предадените отчети 13 билки в Пловдивско са най- търгуваните като в топ три са плод шипка – 1 722 тона, лайка – 425 тона и лист коприва – 165 тона . Над 100 тона са изкупените количества лист маточина и цвят бъз. Следват липа, мента,
лист къпина, бабини зъби, жълт кантарион, черна боровинка, полски хвощ и слез стрък.
Според Димитър Димитров цитираните количества са по- скоро ориентировъчни, отколкото точни, защото на места суровината се препродава от пункт на пункт.
Събирането на отчети всяка година позволява на контролните органи да следят как се ползват находищата и ресурсите от лечебни растения, за да няма унищожаване на естествените им находища и какви са тенденциите в развитието на сектора.
През миналата година е констатирано само едно нарушение.
Според Радослав Кошински изискването в началото на всяка година да предават отчетите си за изкупените количества билки помага за изсветляване на бизнеса в сектора.
И тази година стотици хиляди семейства ще разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване билки. В интерес на хората в бранша е заедно с държавните и местни институции да работят за устойчивото ползване на лечебните растения и този природен ресурс да не бъде изчерпан, а да носи приходи за поколения напред.
Прочетете още
- 09:56 Камионът, застанал вертикално на входа на Пловдив – свален след 8-часова операция СНИМКИ+ВИДЕО
- 11:00 Пловдивчани гледаха тренировките преди Гран При на Монако ВИДЕО
- 12:00 Излезе дълго пазена тайна от живота на Фреди Меркюри
- 08:00 Тръмп обвини Русия в кражба на американска технология за хиперзвукови ракети