След атентата на 11 септември 2001 г., през месец октомври президентът Джордж У. Буш публично обявява 22-та топ терористи в списък на най-издирваните от ФБР. 

Десетилетие и половина след това, повечето от терористите от списъка са убити, някои обаче са все още на свобода, включително две висши фигури от "Ал Кайда", за които се вярва, че в момента са в Сирия и са настоящи лидери на терористична организация.

На 10 октомври 2001 г., Буш се отправя към централата на ФБР и представя най-търсените терористи. Повечето от включените в списъка са с награда в размер на $5 млн., ако някой предостави информация, която ще помогне за залавянето им. На първо място в списъка е Осама бин Ладен, наградата, за чиято глава е $25 млн.

 "Никой не знаеше какво прави, не знаехме какво да покажем на хората", казва Томас Пикард пред "ЕйБиСи Нюз", който по това време е заместник-директор на ФБР. 

Той и други бивши служители на ФБР споделят, че в седмиците след 11-и септември, всички са бързали да разследват атаките и да предотвратят следващите, но също така и са искали да покажат на американското население, че няма да държат единствено "Ал Кайда" под отговорност, но и всеки, който организира терористичен акт срещу гражданин на САЩ. 

Освен членове на "Ал Кайда", за бомбени атентати са търсени и членове на групи на "Хизбулла"в Ливан и Саудитска Арабия.

"Те трябва да бъдат намерени, спрени и наказани. Никое кътче на света няма да е достатъчно тъмно, за да се скрият", казва Буш за терористите.

Девет от търсените 22-ма, са убити през последните 15 години, поне 4 благодарение на военни въздушни удари в Афганистан или удари на ЦРУ от дронове в Пакистан. Още 5 са убити чрез други средства, някои от които са все още неизвестни. 

Четирима са заловени. Двама, организаторът на 11-и септември Халид Шейх Мохамед и членът на "Ал Кайда" Ахмед Гайлани, са задържани от ЦРУ в Пакистан и все още са в затвора в Гуантанамо Бей. Трети, Абу Анас ал-Либи, е задържан в Либия през 2013 г., но умира миналата година от заболяване на черния дроб, преди да бъде осъден. Четвъртият, член на "Хизбулла" от Саудитска Арабия, за който се вярва, че е помогнал на "Ал Кайда" да бомбардира казарма на ВВС на САЩ през 1996 г., е задържан според свидетели, но ФБР все още го счита за беглец. 

Останалите 9 са все още на свобода, като между тях са и трима мъже, които правителството на САЩ търси отчаяно. Сейф ал Адел е от висшите членове на "Ал Кайда", за който се вярва, че се укрива в сирийския клон на групировката - фронта "Нусра". Абдула Ахмед Абдула е смятан за отговорен за опустошителните бомбардировки на американските посолства в Танзания и Кения през август 1998 г., при които загинаха стотици хора. На върха на списъка в момента е Айман ал Зауахири, дългогодишният заместник на бин Ладен и настоящ ръководител на "Ал Кайда". 

Убити са 9 от терористите. Осама бин Ладен, убит през 2011 г. в Пакистан от бомбените атентати на две американски посолства в Източна Африка. Мохамед Атеф, също търсен заради атаките върху посолствата, е убит при атака на САЩ в Афганистан през ноември 2001 година. Фазул Абдула Мохамед, известен лидер на "Ал Кайда" в Източна Африка, е застрелян в полицейски контролно-пропускателен пункт в Сомалия. Мустафа Мохамед Фадхил, също търсен за атаките над посолствата е убит в Афганистан малко след 11-и септември. Фаид Мохамед Али и Шейх Ахмед Салим, през 2009 г., и Ахмед Мохамед Хамед, през 2011 г., са убити от дронове на ЦРУ в Пакистан. Мушин Муса Атвали е убит през 2006 г. по време на военни операции от пакистанските сили по границата с Афганистан. Имад Мунян Мунян, издирван за отвличането на полет 847 през 1985 г. и предполагаем основател на "Хизбулла", е убит от кола бомба в Дамаск, Сирия, през 2008 година.  

Много други лидери на групировката са били известни на ФБР през 2001 г., но не са публично обявени. Буш е пазил техните имена на лист хартия в бюрото си в Овалния кабинет.

22 имена са добавени към оригиналния списък на ФБР от 2001 г. насам. Текущият списък включва бегълци от организацията "Абу Нидал", палестинския "Ислямски Джихад", "Ал Кайда", "Хизбулла", "Абу Саяф" и "Джамаа Исламия". Но нито един от "Ислямска Държава", дори и лидера й, Абу Бакр ал Багдади.

Статията е преведена от http://www.abcnews.go.com/