Всичките 17 магистрати от Хасковския окръжен съд си направиха самоотводи по делото за убийство срещу 57-годишния хасковлия Петър Желязков. Така този процес ще се гледа в Кърджали, пише в решение на Върховния касационен съд.

За докладчик по делото вече е разпределен съдия Деян Събев. Миналото лято Петър Желязков простреля в слепоочието със самоделно оръжие 57-годишния Назми Шериф. Инцидентът стана в Маджарово.

Няколко дни по-късно жертвата издъхна в пловдивската УМБАЛ “Свети Георги”. Преди 3 г. Петър нахлу в кабинета на окръжния прокурор на Хасково и се нахвърли на служителка.

Шестима съдебни полицаи едва успяха да усмирят развилнелия се скандалджия. Впоследствие за това си деяние той бе осъден за хулиганство, а делото се гледа в Стара Загора. А докато вървеше разследването за убийството, Петър се възползва от процесуална хватка и успя да излезе от следствения арест срещу най-леката мярка за неотклонение - “подписка”.

Срещу хасковлията бе повдигнато обвинение по чл. 115 от Наказателния кодекс, по което при доказване на вина се предвижда наказание от 10 до 20 г. затвор. Заради многото експертизи досъдебното производство се проточи. Междувременно Петър смени адвоката си и през април т.г. новият му защитник внесъл в съда молба за промяна на мярката за неотклонение.

Член 63, ал. 4 от Наказателно-процесуалния кодекс гласи, че мярката за неотклонение задържане под стража в досъдебното производство не може да продължи повече от осем месеца, ако лицето е привлечено като обвиняем за тежко умишлено престъпление, и повече от една година и шест месеца, ако лицето е привлечено като обвиняем за престъпление, за което се предвижда наказание не по-малко от петнадесет години лишаване от свобода или друго по-тежко наказание.

Във всички останали случаи задържането под стража в досъдебното производство не може да продължи повече от два месеца.
Така Желязков излязъл от килията в края на април т.г. “Потресен съм, че човекът, който уби баща ми, се разхожда свободно”, коментира Ниязи Шериф, който е син на жертвата.

“На грозната сцена от миналото лято свидетел стана и дъщерята на Назми. Тя видя как Петър застреля баща й като куче. Представяте ли си какво може да се случи, ако Шериф и Желязков се срещнат сега. Нищо чудно да се стигне до ново кръвопролитие”, споделиха съграждани на Шериф.

Първият отвод по делото на съдебен състав в Хасково стана на 8 октомври т.г. Това стана след искане на Петър Желязков. Тогава 57-годишният хасковлия представи папка с документи с жалби до всевъзможни институции на ЕС.

В тях той предявява съдебни искове и жалби срещу председателката на окръжния съд Миглена Тянкова, настоящия Главен съдебен инспектор Теодора Точкова и ексокръжния прокурор на Хасково Иван Ванчев, който междувременно напусна системата. 

“Искам процесът срещу мен да се гледа в друг съдебен район”, заяви Петър в залата на Темида. Тогава той се яви без адвоката си Марин Марковски. Юристът бе внесъл молба, че същия ден има дела в Софийски градски и Апелативен съд.

“У Желязков е изградено негативно отношение към магистратите от Хасковския съдебен район. Настоящият състав не се чувства отговорен и пристрастен към споровете, които води подсъдимият. Петър обаче има право делото му да се разглежда от съд, на когото има доверие”. Така се мотивира за отвода председателят на наказателния състав Кольо Димитров.

Въпреки че вече делото е разпределено в друг съдебен район, възможно е там да се яви и хасковски прокурор.

“Това може да стане, ако главният прокурор командирова там със своя заповед. Ако няма такава, ще се яви колега от Кърджали”, поясни говорителят на окръжното държавно обвинение в Хасково Павел Жеков, който е и наблюдаващ въпросното дело.  /Марица.бг