Съдружието между Община Пловдив и Георги Гергов във фирма "Пълдин туринвест" изигра навремето ролята на торпедо, помогнало на известния пловдивски бизнесмен да приватизира панаира. Тласък на партньорството беше даден с решение на Общинския съвет, гласувано на 15 юни 2006 г. по предложение на съветниците от ОДС, БСП, ВМРО и ДПС. Мотивите и тогава изглеждаха благородни. Съдружието беше учредено с цел стопанисване и управление на недвижими имоти в Стария град, развитие на туристическа дейност. По онова време изтъкваха и друг аргумент - перспективата за общината чрез "Пълдин туринвест" да участва в управлението на "Международен панаир - Пловдив" , получавайки дивиденти.
Общината апортира в смесеното дружество 22 имота, от които 12 в Стария град и 10 извън резервата, включително оранжериите на “Градини и паркове” на Цариградско шосе и разсадник на Рогошко. Това са над 360 декара. "Пълдин туринвест" се създаде при 75 % на общината и 25 % на фирмите на Георги Гергов. Чрез апорт на нови имоти и увеличение на капитала бизнесменът обърна "мача" с общината в своя полза. А след това спечели и битката с държавата за панаира, като стана мажоритарен собственик.
На практика общината е безгласна буква и в двете дружества. Не получава дивиденти, нито е наясно с финансовото им състояние. На въпрос, какво се случва с имотите в Стария град, апортирани в "Пълдин туринвест", Гергов заяви вчера, че е инвестирал в тяхна поддръжка 10,5 млн. евро. Повече нищо не може да направи, защото, например, две от тях са били в съсобственост, а на мястото на Каблешково училище, което той събори, Министерството на културата му отказва да строи.
Напишете коментар