6-годишният Йордан Пакидански събра погледите днес в първия ден от международното състезание с дронове на Гребната база. Въпреки че е най-малкият участник, Данчо не се даде на батковците и почти без грешки премина предварително нареденото майсторско трасе. „Татко ми направи дрона. Всичко в карането ми е лесно, само кацането е малко трудно”, обясни пред Марица.бг малчуганът, който мечтае някой ден да стане инженер и да конструира супер дрон.

Общо 20 участници от България, Македония и Испания мереха сили кой е най-бърз и най-прецизен в преодоляването на трасето с 5 тунела, 7 флага, 1 кръг и едно двойно препятствие. Пилотите управляваха свръхбързи дронове посредством дистанционно управление и специални очила, през които можеха да гледат през „очите на дрона“. „Всички летящи устройства са конструирани и сглобени от самите пилоти според възможностите им, което прави състезанието още по-атрактивно. Има изискване за определено напрежение, дроновете да са с тегло до 1 килограм и ра
змери не по-големи от 33 см в диаметър”, разказа Радослав Радков, ръководител на пловдивския клуб по авиомоделизъм, който организира събитието със съдействието на Община Пловдив, Българската федерация по авиомоделизъм, Техническия университет и Дрон Арена.

„Кефът да пилотираш дрон е страшен. Адреналинът е голям. На състезание сме притеснени, затова ни се налага да взимаме стимуланти. Наблягаме на бирата, въпреки че все още не е доказано, че има успокояващ ефект”, пошегува се един от участниците – Тошко Витанов от София. Според него тайната да победиш е в това да изработиш лек и прецизен дрон, като използваш хубави части. Защото с некачествените можеш да имаш проблеми. И да работи с ток, а не на бензин. „Хобито е скъпо, няма горна граница на средствата, които можеш да похарчиш за него. Но не мож
е да се сравни с нищо друго”, категорични са момчетата.

Състезанията продължават и утре. Победителите ще получат купи и медали, както и комплект перки за дронове от фирмата спонсор.