14-годишни деца мислят за самоубийство, показват данни на Регионалната здравна инспекция. По-рано не им се въртят глупости в главата. В най-честите случаи това са отрочета на разведени родители. Черната хроника показва, че по собствена воля са си отишли две непълнолетни. Последният случай е на хубавата Мишел, ученичка в Икономиката, която се обеси в дома на брат си в Пазарджик. Тя попада в тези 83%, които са опитали да се самоубият вкъщи. Много се шумя за причините да вземе такова решение и една от версиите беше любовно терзание. 

Самоубийствата в Пазарджик през 2015-а са зачестили. От 83 опитали се да посегнат на живота си за година 31 са успели, съобщават от Инспекцията.

Според анализа водещ метод е отравянето с медикаменти. Увеличават се опитите с пистолети, разрязването с ножове или хвърлянето отвисоко. Почти 50% от всички прибегнали до тази крайна мярка го правят като вид демонстрация. Най-често посегателството идва спонтанно, без предварителна организация или намерение. Повече от половината самоубийци живеят в градовете. Явно в селата живеят в мир поне със себе си. 

Времето, в което най-често хората посягат на живота си, е от 18 до 24 часа, най-вече през топлите месеци - юли, август и септември, следва ги зимата, която според много специалисти изостря депресията. Желанието да посегнеш на живота си се заражда предимно от семейни скандали. Разприте между съпрузи са довели до най-много самоубийства. Влияние оказват и проблемите с родители, разделите с любим човек, тежко заболяване, нежеланата бременност и сексуалният тормоз. 

Регионалната здравна инспекция в Пазарджик направи профил на самоубиеца за 2015-а. Той е семеен, над 50-годишен, живеещ в града. Посяга на живота си, като се обесва в дома си през август или септември. 

Профилът на човека, който само прави опит, но без да успее е следният: жена, несемейна, живее в града, необразована. Посяга на живота си демонстративно, най-често с медикаменти. Нагълтва се между 18 и 24 часа, избира юли или август.