Над 90 възпитаници на специалността „Транспортна и авиационна техника” във филиала на Техническия университет под тепетата в момента работят в „Луфтханза”.
Мнозина са се реализирали в САЩ, бакалавър от последния випуск вече е на летището в Мюнхен, наши кадри има още в Норвегия, Англия и Германия. Турските студенти, които взимат българска диплома, пък са на аеропорта в Истанбул, а единият дори е втори пилот на „Боинг 737”.
Тази равносметка направи Добрин Терзийски, ръководител на катедрата по транспортна и авиационна техника във вуза. Днес преподаватели и студенти се събраха в деня на космонавтиката на частна летателна площадка „Марица” край Граф Игнатиево да отбележат 30 години от основаването на специалността в техническия вуз под тепетата. Началото е поставено през 1986 г., като тогава профилът е бил „Експлоатация и ремонт на авиационна техника”.
11 частни самолета строи на тревата собственикът на базата Георги Бънев, а студентите надзъртаха в кабините и питаха за екстрите. Сред притежателите на летателните апарати има IT спец, сотаджия, бивш военен, син на пилот. Силният вятър обаче все още пречи машините да бъдат вдигнати в небето.
Атанас Пендов от Садово, който в момента учи авиационната специалност в Техническия, мечтае един ден също да е на борда на самолет. Баща му е военен и избрал професията по неговия пример. Няма против обаче да се занимава и с поддръжката на самолети.