Дванайсетокласниците от Професионалната гимназия по транспорт „Гоце Делчев” в Пловдив станаха комплексен победител в регионалния кръг от националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС”.

През уикенда то събра в Пловдив 10 отбора зрелостници от три пловдивски гимназии, две карловски и по една от Хасково, Смолян, Виноградец, Кърджали и Крумовград.

Състезанието под егидата на МОН и Регионалния инспекторат по образованието провери теоретичните и практическите знания на бъдещите техници и монтьори.

В първия ден те трябваше да минат теоретичен тест по професията и електронно препитване по безопасност на движението, след което се състезаваха по майсторско кормуване в двора на домакина – ПГТ „Гоце Делчев”.

В индивидуалното съревнование най-добър бе Радостин Червенаков от ПГМТ „Проф. Цветан Лазаров” в Пловдив, следван от Васил Костадинов от Хасково и Красимир Юлианов от ПГТ- Пловдив. Отборната титла грабна Механото, следвано веднага от Автото, а хасковлии заеха трета позиция.

Във втория етап за проверка на практическите умения на бъдещите автомонтьори дванайсетокласниците бяха разпределени на няколко работни места с различни задачи – подмяна на зъбен ремък и дизелов двигател; смяна на електрическа лампа и предпазител и регулиране на фарове; монтаж, демонтаж и баланс на гуми; преден мост и геометрия на автомобила; монтаж и демонтаж на прекъсвач – токоразпределител, регулиране и пускане на двигателя в действие.

Титлата за най-добър млад автомонтьор във втория етап грабна Стефан Джизаков от ПГТ „Гоце Делчев”. След него се наредиха Николай Пехливанов от Смолян и Генади Христозов от карловската ПГТ „Братя Евлоги и Христо Георгиеви”. Отборът на Автото зае и първото място в отборното класиране в тура.

Така на финала школото стана и комплексен победител, следван от отборите на Смолян и ПГ „Братя Евлогий и Христо Георгиеви” – Карлово.

Момчетата ни са много работливи, носят си проблемите на младостта, но са борбени, коментира Нели Божилова, зам-директор на ПГТ „Гоце Делчев” в Пловдив. По думите й 10% от завършващия випуск тази година ще пробва да продължи във висше училище.

В школото има много деца от разбити семейства, които нямат финансова възможност да учат повече. Обикновено те започват работа и след година-две кандидатстват в университет, разказа Божилова. Малцина зиминават да си търсят късмета зад граница, но най-често се връщат и се реализират в наши фирми, които в момента търсят много монтьори за автосервизи, добави зам.-шефката на Автото.

Стартовата заплата в бранша е между 600 и 1000 лева в зависимост дали работата е в сервиз за леки автомобили или за камиони. За почти същото, а понякога и по-ниско заплащане, работят и преподавателите на бъдещите монтьори и техници. В този смисъл изпълняваме изцяло повелята ученикът да надмине учителя си, пошегува се Нина Божилова. /Марица.бг