Любителски кадри показаха как турският президент Ердоган се моли и отправя призив след завръщането си в Турция след опита за преврат в страната.

В същото време ситуацията там се променя с часове. Днес беше съобщено, че извънредното положение в Турция ще е 45 дни, а не 3 месеца, както беше решено преди това:

„Ние искаме да приключим с извънредното положение колкото се може по-скоро“, заявиха от правителството.

В реч пред турския парламент правосъдният министър Бекир Боздаг обясни, че гражданите няма да усетят промяна в живота си по време на извънредното положение и че то няма да има отрицателен ефект върху икономиката или инвестициите.

Чуждите граждани, включително и българите, ще могат да посещават страната, тъй като границите няма да се затварят.

Пак от там дойде и новината, че Турция прекратява действието на Европейската конвенция за правата на човека.

"Тя няма да се спазва във времето, в което страната е в извънредно положение", заяви турският вицепремиер Нуман Куртулмуш.

Той допълни, че „не предвиждаме въвеждането на комендантски час“.

Той припомни, че Франция също обяви извънредно положение и замрази действието на конвенцията съгласно условията в нейния Член 15.

Член 15 на конвенцията се нарича Дерогиране при извънредно положение и в него се казва:

1. По време на война или на извънредно положение, застрашаващи съществуването на нацията, всяка от Βисокодоговарящите страни може да предприеме действия, освобождаващи я от изпълнението на нейните задължения по тази Конвенция.

2. На основата на предходната разпоредба не се допуска никакво освобождаване от задълженията по член 2 освен по отношение на смъртта като резултат от правомерни актове на война.

„Гръбнакът на заговора в Турция и заговорниците са заловени, започнати са процедури срещу тях“ пък заяви посланикът на Турция в София Н. Пр. Сюлейман Гьокче по време на брифинг в посолството.

Той е категоричен, че страната все още иска да стане член на Европейския съюз:

 „Това е риторичен и спекулативен въпрос. Краткият отговор е да”.

Във връзка с действията в нощта на опита за преврат, посланикът коментира, че ситуацията е излязла от границите на класическия пуч, защото е имало атаки и срещу цивилното население, което е излязло на демонстрации.

„Много хора загинаха от снайперисти, от атаки на хеликоптери и танкове. Колкото и да изглежда страшно на първо място беше турският народ, който успя да спре този заговор. Хората излязоха на улиците и останаха там, за да защитават. Изправиха се храбро срещу танковете и поискаха да им бъдат възстановени правата. Тъй като ситуацията е динамична и се развива, продължаваме да получаваме кадри и материал от очевидци. Дори някой телевизионни канали са показали кадри, които са тревожни. Граждани са били премазвани от танкове има и доста други истории”, коментира още Гьокче.

Източник: БГНЕС, Ruptly.tv, Дневник, БТА