Статистиките за различните форми на зависимост сред младите хора в модерния свят са изключително негативни. Тъкмо защото са млади, неопитни и импулсивни, хората във възрастовата група 15-34 г. са и сред най-податливите на различни зависимости - диети, алкохол, тютюнопушене, наркотици, секти, психорелигии, електронни и видеоигри, компютри, хазарт, пристрастеност към пазаруване, гледане на телевизия и дори ходене по врачки.

Влияние оказват и социалната среда, психологически фактори, генетична предразположеност. Как могат да се избегнат различните зависимости и каква е превенцията за вече пристрастените? Това са едни от целите на проекта “100% ти”, в който са поканени за коментари и интервюта психолози, психиатри и лекари, които ще представят статистики, практики и личен опит за предотвратяване на зависимости. Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10 от Закона за хазарта за 2018 г. по договор №25-00-3/19.04.2018.  

Алкохолът в подрастваща възраст, когато имаме поведение, склонно към експерименти, често може да бъде първа стъпка в приемането и на други наркотични вещества. Възрастта на първия прием според статистиките слиза надолу.  При прием на алкохол самоконтролът е нарушен особено в тийнейджърска възраст. В началото алкохолът е социален фасилитатор, начин да се впишеш в групата. После може да се превърне в навик, порок и болест. Соматичните проблеми в ранна възраст могат да бъдат много тежки.

Редовно срещаме новини за тийнейджъри с интоксикации. Битовият алкохолизъм е причина за семейна нестабилност, често лежи и в основата на домашното насилие. Учените са доказали, че в семейства на алкохолици рискът да се роди дете с алкохолна предразположеност е много по-висок. Алкохолизмът започва с незряло поведение, с инфантилност на характера. Разбира се с едно пиянство не се става зависим и алкохолик, както и не всички редовни пиячи са алкохолици. Една от последните фази при алкохолната болест е делир - лудост.

Истината е, че обществото е обезчувствено по отношение на алкохола и не отчита, че в дъното на чашата може да се окаже не търсената муза, настроение, спасение и забрава, а самата смърт. Не във всички случаи, но повишеният толеранс е признак за настъпила зависимост. Както при всички зависимости, когато говорим за вредна употреба (злоупотреба) разбираме увреда за здравето - психическа или физическа. Алкохолът е наркотик, защото е психоактивно вещество (ПАВ), т.е. има въздействие върху централната нервна система.

ПАВ създават временни изменения на възприятията, настроението, съзнанието и поведението. Алкохолът потиска нервната система, забавя функциите на тялото - дишането, сърдечния ритъм, мозъчните функции. Ритуалното алкохолно поведение не е само типична народопсихология или балкански синдром, въобще светът е толерантен към алкохола - към уикенд запоите, към поливането на празниците, към създаването на повече поводи за празнуване, в които алкохолът е част от веселбата. В историята на човечеството алкохолът от ритуал се е превърнал в упойка за разбити животи и сърца, независимо дали заради емоционална или социална неслучилост се. Той се оказва най-леснодостъпният масов антидепресант.

Често излизат статистики за това коя нация пие и носи на алкохол най-много. Европа държи челните места. Дори на азиатците не им пречи липсата на чернодробния ензим, разграждащ алкохола, за да се наредят напред в класациите по консумация на спиртни напитки. Разликата се обуславя от начина, по който организмът разгражда и отделя алкохола, а той се различава много при отделните хора и дори народи. Науката казва, че съществуват биохимични вариации между тези ензими в популациите, определят и разликата в предразположеността към алкохолно отравяне.

С други думи, колко бързо и от какво количество алкохол ще се напием, зависи от генетичния ни профил и от това дали в нашето ДНК е кодирана високо или ниско активна форма на ензима АДХ. Това може да отговаря на въпроса защо някои се написват бързо, а други не, но не отговаря на същественият въпрос - има ли личностна предразположеност, как може да се разпознае и кога вместо за употреба говорим за зависимост.