Армения празнува днес 26 години независимост. В пловдивската църква „Сурп Кеворк” ще бъде отслужена специална литургия за празника. Почетният консул на Армения в Пловдив Ехиязар Узунян отправи послание към арменците под тепетата и към пловдивчани. „Честитя празника на моите сънародници и вярвам, че в Пловдив ще продължим да се славим с толерантността между етносите, ще продължим да живеем всички заедно - българи, арменци, евреи, турци, руснаци”, каза Узунян. По думите му 21 септември е много важна дата за всеки арменец. „Ние сме пръснати по цял свят, но всички наричаме Армения своя татковина. Това, което беше възстановено от Армения, е само малка част от земите. Република Армения е основана на 28 май 1918 година, след поражението на Османската империя в Първата световна война. Но тази държава просъществува около 3-4 години и Съветската армия я вкара обратно в Съветския съюз против волята на арменците. На 21 септември 1991 година Армения обявява своята независимост от Съветския съюз. Оригиналният текст на Декларацията за независимост на Армения е приет на заседание на Висшият съвет на 23 август 1990 г. На официалния документ Арменската ССР е преименувана на Република Армения. След това решение на Висшият съвет на Армения, на 21.09.1991 г. се провежда референдум за отцепване от СССР и създаването на суверенна държава. Почти 100% от гласоподавателите гласуват с „да“. Два дни по-късно, на 23 септември, е обявена независимостта на държавата. Десетки страни признават Република Армения. Първа го прави Литва, а през 1991 г. я последват още 47 държави. Свободата на това парче земя сме извоювали с много кръв и жертви”, припомни почетния консул на Армения в Пловдив Ехиязар Узунян.
През 2015 година Армения избра с референдум да стане от президентска република парламентарна. През април тази година се проведоха и първите парламентарни избори след конституционната реформа, а вотът беше спечелен от управляващата в Армения Републиканска партия на президента Серж Саркисян, чийто мандат изтича през 2018-а. „Смени се начинът на управление и от бившите соцстрани единствена Армения направи референдум. Така Армения тръгва по нов път. За страната е по-добре да е парламентарна република, защото досега виждаме какво става в другите републики - президентът предава властта на сина си и държавата се превръща в царство”, коментира Узунян.
Той допълни, че тези дни в Ереван се провежда световна конференция „Армения и диаспората”, на която е организиран и бизнес форум, в който участват арменски предприемачи от цял свят. Те ще се договарят как да правят бизнес заедно. „В страната през последните години влизат доста инвестиции, строят се магистрали. Вторият по-големина град Гюмри, който е побратимен с Пловдив, започна строителство на магистрала с помощта на японското правителство. Очаква се разширение на летището в Ереван. В последните години потокът на туристи е много голям, а арменците искат бързо да обслужват своите гости. Сега като пристигне самолет, минимум 6-7 пункта има отворени за проверка на документи, така че за броени минути става обработката на пътниците”, разказа Ехиязар Узунян.
Миналата година почетният консул на Армения в Пловдив организира редица прояви за независимостта на страната, когато имаше кръглата годишнина. През 2015-а пък той подари на Пловдив паметна плоча и цветна алея с повече от 600 незабравки за 100-годишнината от арменския геноцид.
Първи приеха християнството за държавна религия
Днес Република Армения заема само част от древната арменска земя, която се простира на юг от Малкия Кавказ през арменското плато, наричано още Арменска планинска земя, до Тавърските планини.
През 6. век пр. н.е. арменците се заселват в царство Урарту (асирийското име на планината Арарат). Според библейската легенда Ноевият ковчег, символът на живота, спрял на Арарат след края на Големия потоп. Арарат сега е в пределите на Североизточна Турция.
Арменците са сред хората, открили бронза и колелото, сред първите, които започнали да отглеждат лозя.
Армения е първата държава, която приема християнството - през 301 г.
Своя писменост арменците имат от 405 г., когато Месроб Мащоц съставя арменската азбука.
С арменска кръв са шахматистът Гари Каспаров, певецът Шарл Азнавур, един от собствениците на Крайслер - Кърк Керкорян, и актрисата певица Шер.
Макар че арменците в Армения са малко повече от 3 милиона, арменската диаспора по света надвишава 8 милиона души.
Столицата Ереван е един от най-старите непрекъснато заселени градове в света. Населението е почти 1,2 милиона души. Древното име на града е Erebuni и е първоначално заселен преди 2700 години.
Арменските хачкари (каменни кръстове) са уникални екземпляри на изкуството, които са издълбани върху вулканичен туф. В исторически план хачкар-ите са били поставяни като надгробни паметници, но често са представени като декоративен елемент за или в религиозни и културни постройки.
Откак съществува арменското знаме, е било подлагано на различни промени. Има версия, че авторът на знамето на Република Армения е отец Хевонт Алишан от ордена „Мъхитарян”, който е създал първоначалния му вариант още през XIX век. В момента арменското знаме е копие на флага на Първатарепублика Армения (1918-1920 г.) - трикольорът е червен, син и оранжев. Червеният цвят символизира арменските планини, вековната борба на арменския народ, християнската вяра, независимостта и свободата на Армения. Синият цвят символизира желанието на арменския народ да живее под мирно небе, а оранжевият - творческият дух и трудолюбието на народа на Армения.
Нарът символизира плодородие, изобилие и благоденствие, но в същото време е много вкусен. Нарът присъства в арменската култура - от изкуството до архитектурните орнаменти и сувенири.
Лъвът и орелът в герба на Армения са били символи на арменски царски династии в продължение на хиляди години. Те държат заедно щит, върху който са представени четирите царски династии на Армения, а в центъра е планината Арарат. В герба присъстват и пет елемента: меч, скъсани вериги, сноп от пшеница, лента и пера.