Младите асеновградчанки отказват да раждат по естествен начин. Всяко второ бебе, родено в Асеновград, е дошло на бял свят чрез Цезерово сечение. Това сочат официалните данни на МБАЛ-Асеновград в доклада за самооценка, представен в общината.

Статистиката е за няколко поредни години. За 2015 година срещу 212 нормални раждания има 181 чрез секцио. През 2014 година родените чрез секцио бебета на Асеновград са били 49,66%, сочат данните. 

"Така е навсякъде, а и разликата по заплащане на Здравната каса няма", коментира  шефът на болницата д-р Иван Червенков. Само за една малка част от родените секцио деца е имало категорични медицински показания. В същото време миналата година новородено почина в асеновградската болница, след като на родилката не й е било направено секцио, а съдебно-медицинската експертиза показа, че задушаване е причината за трагичния край, припомнят паметливи.

Днешните родилки не само се страхуват да раждат естествено, но има и други причини за решението им, признават медицински работници.

Едната, колкото и невероятно да звучи, са астрологичните прогнози. Така родилките идвали с оферти за настояване на коя дата и точно в колко часа да им бъде направено цезеровото сечение, защото така гласяла консултацията с астроложка.

Не липсвали и аргументи от рода на " казаха ми, че имам тесен таз" или " олее, с тази тънка фигура е абсурд да родиш естествено", коментират от болницата. 
Асеновградското родилно отделение има капацитет за 30 родилки, но няма неонатологично отделение.

Отделението дори има проблем с обезпечаването на постоянен педиатричен щат в т.нар. детска стая на родилно, казват още те. Точно създаването на неонатологично отделение е едно от изискванията, за да бъде разрешено на МБАЛ-Асеновград да поддържа и спешно отделение.  

"Това, което е казал министър Петър Москов, че ни е дал 6 месеца отсрочка, за да изпълним критериите, е смешно и абсурдно", категоричен е д-р Червенков пред Марица.бг. "Излиза,че за 6 месеца трябва ударно да открием още 6 болнични отделения. При това те трябва да са на т.нар. "второ ниво", като неонатология, кардиология, ортопедия и травматология и трансфузиология. Нищо от това не може да бъде изпълнено и министърът го знае. Така че, е повече от ясно как в болницата няма да има повече спешно отделение. Такова съществува едва 4 години и то със сериозно натрупване на загуби, защото приема и неосигурени пациенти", добавя той. /Марица.бг