С лекцията “Въведение в космическите науки и технологии” във филиала на Техническия университет в Пловдив стартира едномесечен цикъл на срещи с пловдивчани по програмата “Космически предизвикателства” на Европейската космическа агенция. Изборът на Техническия университет е заради обучаваните в него близо 100 студенти по специалността “Авиационна техника и технологии”.
Директорът на програмата “Космически предизвикателства” за България Райчо Райчев ще разясни пред бъдещите авиоинженери как се изстрелва сателит в космоса, какви са основните принципи на орбиталната механика, кои са системите на един космически кораб и какви функции изпълнява всяка от тях.
Според доцент д-р Християн Панайотов от катедра “Транспортна и авиационна техника и технологии” лекцията предизвиква осъзнат интерес сред студентите. “Основните принципи и инженерната философия на строителство на летателни апарати в стратосферата и в Космоса са едни и същи. Ние обучаваме бъдещите инженери как да постигнат минимално тегло на летателния апарат, как да проектират максимална надеждност и издържливост на самолетите - същите тези принципи важат и за космическите кораби. Така че се надявам някои от нашите студенти в бъдеще да поеме по пътя на космическото строителство”, не скри оптимизма си доцент Панайотов.
Лекторът Райчо Райчев е основател и Директор на образователна програма "Космически предизвикателства", член на Управителния съвет на Сдружение с нестопанска цел "Циолковски", основател и Изпълнителен директор на Акционерно дружество "Ендуросат" – първата по рода си българска компания, която разработва сателитни системи.
Прочетете още
- 09:24 На метри от плажуващи: Джипове дрифтят по плажа на Паша дере ВИДЕО
- 08:00 Студенти от СУ излизат на протест срещу увеличаването на таксите за платеното обучение
- 09:58 Израел нанесе масивни въздушни удари по Йемен, използвайки 20 изтребителя
- 09:00 Климатик по варненски: Шише поддържа охлаждането в градски рейс СНИМКИ