Български националисти наводниха фейсбук чата на турския президент Реджеп Ердоган с "Христос Воскресе", видя Glas.bg. Идеята се е родила у известен пловдивски националист, който заради острите си постове във фейсбук много често е блокиран от най-голямата социална мрежа. Обръщението му към Ердоган обаче бе подхваното от много негови приятели и буквално фейсбука на турския държавен глава бе залят от подобни, че и по груби лични съобщения.

Турците гласуват днес на критичен референдум, който може да предостави нови правомощия на президента Реджеп Тайип Ердоган и да доведе до радикални промени в политическата система на страната.
Над 55 млн. турски граждани имат право да гласуват на референдума в 167 140 избирателни секции в цялата страна. Турските гласоподаватели в чужбина вече гласуваха преди две седмици и бюлетините им бяха транспортирани и се съхраняват в Анкара, където ще бъдат броени тази вечер.

Голям хаос и противоречиви данни показват различните социологическите агенции в страната, тъй като резултатите са изключително близки и хората са стресирани и изплашени за бъдещето си. Много гласоподаватели които биха гласували с „Не“ се въздържат да изкажат открито мнението си, защото се страхуват от репресии. Подади тази причиа се предполага, че нито една агенция няма да може да предскаже точно резултата в страната, и всички очакват със затъен дъх резултатите тоито ще бъдат оповестени довечера. Повечето агенции, сочат лек превес 51% на гласуването с „Да“ в навечерието на референдума, докато преди месец този процент беше 60-65%. Но първите резултати се очакват да бъдат обявени днес в 21 часа.

До референдумът се стига след като в края на януари парламентът одобри промените с 339 гласа, получени от управляващата „Партия на справедливостта и развитието“ (ПСР) и опоцициоата националистическа „Партията на националното действие“ (ПНД), докато опозиционната социалдемократическа „Републиканска народна партия“ (РНП) и прокюрдската „Демократична партия на народите“ (ДПН) се противопоставиха на предложението. Ако референдумът бъде одобрен сегашната правителствена система ще бъде заменена с президентска, като властта ще бъде концентрирана в ръцете само на един човек. Турската парламентарна система ще бъде заменена с президентска, в която Ердоган е възможно да бъде начело на страната до 2029 година. Ето защо референдумът се смята от опозицията като разделител на нацията, както и че измененията биха довели до увеличаване на авторитаризма в страната. Ердоган и последователите му смятат, че настоящата конституция трябва да бъде изменена, за да се предотвратят крехките коалиционни правителства от миналото.

Турският президент, Реджеп Тайип Ердоган, гласува в Истанбул. По думите му, вотът е за бъдещето на Турция. „Проведохме няколко референдума в миналото, но този референдум е избор на промяна и трансформация за нова административна система в Република Турция“, коментира Ердоган. „Дай Боже, тази вечер нашият народ ще отиде в бъдещето, като направи очаквания избор“, добави той.

Министър-председателят на Турция Бинали Йълдъръм гласува в Измир. Пред репортери, премиерът заяви: „Какъвто и да е резултатът, ние ще го уважим. Решението на нашия народ е най-красивото решение“. Събралите се хора в изборната секция скандираха „Турция се гордее с теб“.

Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу, след като гласува в Анталия, разкритикува други държави, че се опитват да повлияят на историческия референдум в Турция за внасяне на изменения в конституцията. Чавушоглу заяви, че някои „от чужбина“ са опитали да кажат на турския народ какво да прави. Той обаче добави, че решението е изцяло в ръцете на турците.

Външният министър на Анкара не уточни кого има предвид, но отношенията между Турция и някои европейски страни, по-конкретно Германия и Холандия, са обтегнати. Президентът Реджеп Тайип Ердоган по-рано определи и двете държави като нацистки, тъй като не позволиха на турски министри да агитират в подкрепа на провеждания в неделя референдум.
От трибуната при среща с местни синдикалисти в събота, лидерът на опозиционната про Ататюркска партия РНП Кемал Калъчдароглу заяви, че Турция иска да е част от цивилизования свят и призова симпатизантите си да отхвърлят промените. Калъчдароглу добави: Тази република е на всички нас и е модел за целия ислямски свят. Заради едноличното управление на един човек сега има опасност да се върнем години назад. Президентът ще има контрол над цялата съдебна система. Гласувайте с "не", за да запазим демокрацията, защото у нас властта никога не е била в ръцете само на един човек.

Съответно голяма е подкрепата за реформата в редиците на управляващата партия. Мехмет Шимшек от ПСР, който е зам.-премиер на Турция, изобщо не е притеснен от обстоятелството, че в такъв случай властта ще се концентрира в ръцете на един-единствен човек. Според Шимшек, въвеждането на президентска система на управление би донесло само положителни промени: "От една страна изпълнителната власт ще бъде подсилена, защото президентът ще може да управлява страната в продължение на пет години, независимо от парламентарната разпокъсаност. От друга страна правилото за 10-те процента, които са нужни за влизане в парламента, би могло да бъде премахнато и така в парламента да имаме представители на всички групи от населението", казва Шимшек.

Опозиционният лидер на РНП Кемал Кълъчдароглу предупреждава, че въвеждането на президентска система на управление би направило могъщия мъж начело на държавата още по-могъщ. От опита за преврат насам Ердоган управлява с укази, които към момента все още се нуждаят от одобрението на парламента. Ако обаче Турция стане президентска република, този контрол от страна на парламента ще отпадне. Освен това държавният глава би се превърнал автоматично и в премиер. И така би бил отговорен за назначаването и отстраняването на всички свои заместници и министри.

Според бившият лидер на опозиционната РНП, Дениз Байкал, с предлаганите промени заменят народния суверенитет с хегемонията на една личност. Той допълни, че президентът ще има повече правомощия от тези, които е имал Мустафа Кемал Ататюрк по време на Войната за независимост преди повече от век, или Башар Асад в Сирия днес. Президента ще положи клетва, че е безпристрастен, но в същото време ще бъде и лидер на управляващата партия. Това би превърнало Турция в „партийна държава“.

Правомощията на президента се увеличават, като голяма част от правомощията на турския Меджлис и Министерски съвет се прехвърлят на Ердоган. Както и сега отговорностите на президента са ограничени, но всички важни правомощия се прехвърлят на него. Той ще взима всички важни решения за страната. Няма да има органи и механизми, които да контролират и балансират действията и решенията на президента. Само е посочено, в предложените 18 точки за промени в Конституцията, че президентът ще бъде контролиран чрез закони. Вече официално президентът ще застане начело на изпълнителната власт в Турция, но в същото време продължава да е партийна личност – лидер на управляващата ПСР. Той ще има правомощията да назначава свои заместници, както и всичките бъдещи министри и висши държавни чиновници в страната. Вече няма да има министър-председател в Турция. На негово място ще има назначен вицепрезидент.

Няма да има гласуване на вот на доверие, защото президентът олицетворява изпълнителната власт в страната. Според промените в конституцията МС няма да има право да предлага законопроекти. Правото за свикване на извънредни заседания на Меджлиса се дават на Ердоган, а не на МС. Вече президентът, вместо МС, ще реши опростяването на данъчните облекчения. В действителност министрите в бъдеще ще са повече, като експерти около президента, които ще имат експертно мнение. Президентът ще може да решава за подновяване на изборите.

Президентските и парламентарните избори ще се провеждат заедно. Проектобюджетът на страната ще е решение на президента. Броят на депутатите е увеличен от 550 на 600. Парламентът ще е фасада на действията на президента. Междлисът вече няма да може да реши за провеждане на референдум, както и да подписва международни договори. Тези правомощия също се прехвърлят на държавния глава. Една от важните предлагани промени е президентът да може да издава укази със силата на закони. С предлаганите конституционни промени, почти е невъзможно президентът да бъде осъден за извършени престъпления.

Правосъдието също ще зависи от президента. Висшият Върховен Съвет на Съдиите ще се състои от 12 члена. Петима от тях ще бъдат назначени лично от президента, петима от Меджлиса, който се контролира от президента, а останалите двама са министърът на правосъдието и неговият заместник, назначавани също от президента. Членовете на Конституционния съд ще са 15, като почти всички ще се определят от президента. Военните съдилища в страната се премахват. Шефът на Генералния щаб ще отговаря вече не пред премиера, а пред президента.

Ето защо днес Турция се намира на съдбовен кръстопът. Референдумът за поправки в Конституцията на 16 април 2017 г. е жизненоважен за посоката, в която ще се развива страната. Ако на референдума хората кажат „не” на конституционните промени, това ще отслаби влиянието на президента Ердоган. Ако гласоподавателите кажат „Да“, то страната ще отвори една радикално нова страница в своята история.