Правителството утвърди проекто-закон за кредитите за недвижимите имоти на потребителите. Според Богомил Николов от сдружение „Активни потребители“ конфликтните точки в този вид търговски практики са  обезпеченията. За разлика от западните държави, където единственото обезпечение на кредита е ипотекираният  имот, при нас има допълнителни, подчерта той. 

Това означава, че и след като банката продаде ипотекираното жилище, потребителят продължава да дължи суми и то големи. В развитите общества този проблем е решен само с ипотеката. Така рискът се споделя и след като приключи продажбата на имота, потребителят знае, че вече не е длъжник, обясни Николов. Той е скептичен, че проекто – законът ще въведе тези европейски правила.

Разчитам повече на самия пазар. В развитите общества тази практика се е родила благодарение на конкуренцията, коментира Николов. Напоследък кредитите у нас се намаляват, а депозитите  продължават да се увеличават. Това е така, защото практиките на българските банки уплашиха много хора, което доведе до стесняване на пазара. Този факт ще принуди банките да променят философията си и практиките си, при които всички рискове се прехвърлят на потребителите. Ние не сме финансови експерти, но не сме и толкова глупави, каза експертът

В директивата и в закона ще влезе стандартният европейски формуляр, който ще представи всички съществени елементи на кредита в една страница и таблица. В момента някои банки предлагат договори, които изискват повече от час само да бъдат прочетени, какво остава да бъдат осмислени, каза Богомил Николов и добави, че най- дългът договор се чете за  1 час  и 48 минути. Има таблица - европейски формуляр, който ще ни позволи анализ на кредитните условия.  Той препоръча на потребителите да съберат максимален брой оферти и тогава да преценят кой е най- изгодният кредит за тях.

Най- добрият пазител на нашите интереси са самите наши интереси, обобщи Богомил Николов.

Другият положителен ефект, който се очаква с приемането на закона е дадената възможност клиентите  да върнат предварително взетия заем. Сега се въвеждаше такса за предсрочно погасяване клиентът  предварително бива закрепостен за дълъг период от време.