Башибозук нападна със страховита стрелба от пушки авзалийки, кремъклийки и Пибоди - Мартин вековна къща в Златоград и безчинства в нея, а хайдути спасиха живота на многолюдното семейство.
Защитниците освободиха нападнатото семейство и застреляха османлиите в пушечна битка със старинни огнестрелни оръжия. Възстановката на башибозушкото нападение се разигра в автентичната Пачилова къща - паметник на културата ва калдъръмените сокаци в Златоград от 20 души от клуб "Родолюбие" - Пловдив.
Малки и големи те бяха облечени в носии и османските облекла и с с пълно оборудване и накити, като един от "османлиите" носеше дори автентична муска.
Башибозукът нападна къщата и "уби" стопанина й, ограби дома и тормози семейството пред очите и на 30 рокера от 9 държави, които минават през Златоград от Гърция на европейска обиколка. От Златоград те продължават към Ахелой, а от там към Европа, каза кметът на Златоград Мирослав Янчев.
С гръмовната възстановка със старинни оръжия от 18 и 19 век, бе открита пред туристите първата по рода си тюфекчийска/оръжейна работилница в страната, която заработи в чаршията на Етнографския ареален комплекс.
"В рамките на годината на честването на 240 години от рождението на Делю войвода, създадохме първа по рода си в страната тюфекчийска работилница - оръжейна, в която ще бъдат ремонтирани и ще се правят оръжия от времето на Делю войвода, от времето на Възраждането, от времето на Руско-Турската освободителна война. Надявам се в тази работилница да можем да реставрираме оръжията, които се ползват от клубовете в страната за възстановки и се надявам да има и общообразователна роля, защото с тази работилница туристите ни, ученици и студенти ще могат да се информират за оръжията от тази епоха", каза инициаторът за създаването й, собственикът на единствената в страната частна чаршия Александър Митушев.
Първият музей на Делю войвода и на оръжията му
Тази година в чаршията се откри и първия по рода си музей на хайдутството и Делю войвода. В него освен информация за хайдутите Индже, Ангел, Вълчан, Капитан Петко войвода, Делю войвода, са показани и оръжията от съответните времена от 18 и 19 век.
"В тази колекция са изложени както огнестрелни, така и хладни оръжия, накитите на хайдутите и техните пособия, които са носили. Надявам се, че заедно с тази работилница ще върнем хората назад във времето. За това спомагат и възстановките, които правим на пазарен ден от Възраждането, продажбата на носии, които изработваме, както и всичко от терзийската и сарашка работилници. Имаме и работилница за цървули, правим и накитите - кюстеци, часовници от онова време. Така че когато туристите дойдат, могат да се облекат и оборудват напълно до оръжието от онова време", каза Митушев.
В тюфекчийската работилница ще се поправят пушки и пистолети и ще се правят огнестрелни старинни оръжия за възстановки.
"Тези оръжия, които се реставрират и пресъздават в Златоград, са правени до 1900 г. За тях няма амуниции и са разрешени по смисъла на закона за носене на огнестрелно оръжие. Те са само с предно пълнене и халосни патрони, Тяхното ползване е само за обществени мероприятия, където е разрешено ползването на барути", обясни Митушев.
В Златоград ще правят старите огнестрелни оръжия и с автентични елементи - машинка, цев, украса. От чаршията поканили специалист, който цял живот се занимавал с това.
За майстор тюфекчия се обучил и местния занаятчия, който от години изработва хладни оръжия. В Златоград са прочути с направата на хладното оръжие, което се свързва особено с българите - козият рог, което е служило за отбрана и нападение, когато им е било забранено хладното оръжие. /Марица.бг