Реакцията на белгийската полиция към атентатите, отнели 32 живота в Брюксел на 22 март показа елементи на фарс.

Два дни след атентатите, служители на реда арестували Файджал Чефу, журналист на свободна практика и ислямистки агитатор, докато той преминаваше с няколко други мъже пред кабинета на федерална прокуратура. Той бе идентифициран като "мъжът с шапката", който се вижда на кадрите от камерите за сигурност на летището в Брюксел ", до двамата  атентатори-самоубийци.

Четири дни по-късно г-н Чефу бе освободен поради липса на доказателства. Проследяването на мобилния му телефон показа, че е бил у дома си по време на бомбардировките, а неговата ДНК не е била намерена в апартамента, където са правени бомбите.

"Белгия е най-слабото звено в мрежата (за сигурност) на Европейския съюз", казва един дипломат от ЕС.

Салах Абдеслам, заподозрян за атентатите в Париж през ноември, чийто арест, изглежда, предизвика и взривовете в Брюксел, се кри от полицията в продължение на четири месеца, преди да бъде арестуван в Моленбек, Брюкселско преградие, където е израснал.

След арестуването му белгийските власти са били предупредени, че лидерите на Ислямска държава в Сирия са изпратили инструкции за бомбени нападения на летището и в метрото.

Въпреки това обаче сигурността на уязвимите места не е била подсилена.

Междувременно, Турция заяви, че е депортирала Ибрахим ел-Бакраои до Белгия през юли 2015 г. и е казала на властите, че той е заподозрян в джихадистка дейност. Въпреки това никакви наказателни производства не са започнати.

Г-н ал-Бакраои се смята за един от атентаторите на летището. (Другият, Наджим Лаачраои, е заподозрян в изработване на бомбите, използвани в Париж и Брюксел.) Калид, брат му, се смята, че е отговорен за бомбардировките в метрото.

Една от причините за тромавостта на властите е лошата координация между правителствените агенции. Турското предупреждение е било пратено до федералната полиция на Белгия, част от министерството на вътрешните работи. Държавната прокуратура обаче, която би могла да нареди наказателното производство, не е била уведомена.

Полицейското подразделение, отговарящо за борбата с тероризма е създадено главно за борба с организираната престъпност, като същевременно услугата за държавна сигурност се концентрира единствено върху ограничаването на шпионажа от чужди държави.

"Голяма част от информацията е бил там по-рано, но каналите са запушени," казва Ян Нолф, правен журналист и бивш съдия.

"Като малка страна с ограничени ресурси, ние просто не можем да се справим с всички отговорности на това да сме седалището, както на европейските институции, така и на НАТО.".

Френската полиция изглежда да се справя по-добре. Два дни след атаките в Брюксел те предотвратили "напреднал" терористичен заговор в близост до Париж, арестували Реда Крикет, френски гражданин, и иззели оръжия и експлозиви в апартамента му.

Трима предполагаеми съучастници бяха арестувани в Белгия, и холандската полиция арестува четвърти в Ротердам.

Междувременно Моленбек стана известен с това, че е гореща точка на дейност за Ислямска държава още от взривовете в Париж. Но силите за сигурност не са успели да проникнат в джихадистките мрежи.

Кметът на Моленбек Франсоа Шепманс обвинява за неуспехите местната политика и законите, които забраняват нападения над апартаменти през нощта и задържането за тероризъм без присъда за повече от 24 часа.

"Когато радикали започнаха да проповядват в джамиите тук, беше удобно за местните политици да не правят нищо", казва г-жа Шепманс.

"Дори и сега, след атентатите в Париж, когато всеки осъзнава, че нищо не може да бъде същото, не сме получили дори повече ресурси.".

Превод от: Economist.com