С гласове на 31 съветници на сесията на 13 април местният парламент прие предложението на зам.-кмета Розалин Петков за придобиване на държавните 20,63 % акции в „Международен панаир Пловдив” АД, предоставени от държавата.
На фаталната дата „за” съдружието гласуваха съветниците от ГЕРБ, Кауза Пловдив, местната коалиция „Здравко Димитров - Да решаваме заедно” , ЗС „Александър Стамболийски” и БСП. Категоричен отпор "против" дадоха 9 старейшини - цялата група на Дани Каназирева „Съюз за Пловдив", Пепа Деведжиева и Божидар Здравков от Реформаторския блок и Иван Петков от БСП. Шестимата съветници от Патриотичен фронт се въздържаха, както и председателят на Общинския съвет Савина Петкова.
Един от аргументите, изтъкнати тогава от кмета Иван Тотев в емоционалната му реч, беше идеята за изграждане на Дом на Опера на мястото на палата № 1. Градоначалникът дори призова съветниците да оставят бесилките - бизнеса на Гергов, хотела на Тотев, имотите на Кисьов. Мнозинството не се вслуша в предупреждението на Божидар Здравков /ДСБ/, който каза, че операта се използва като смокинов лист, за да се прикрият срамотиите - апортираните 22 общински имота в "Пълдин туринвест" от преди десет години с единствената цел бизнесменът да си вземе панаира.
Осем месеца преди да се случи това съдружие Общинският съвет, включително и групата на ГЕРБ, дружно беше отказал държавните акции с мотив, че досега община Пловдив търпи само загуби от участието в смесеното дружество с Гергов. Тотален обрат се случи няколко дни преди сесията, когато след срещата в общината Иван Тотев, бившият министър на културата, сега депутат от ГЕРБ Вежди Рашидов и Георги Гергов оповестиха на съвместната пресконференция как в резултат на съдружието на общината ще бъде отстъпено право на строеж върху 4 - 5 дка, където държавата ще построи Дом на опера за 50 - 60 млн. лева.
Бракът по сметка с Гергов обаче оцеля едва 14 дни, а двете страни си останаха без меден месец.
Напишете коментар