Братът на тунизиецът, който е издирван във връзка с атаката срещу коледния базар в Берлин призова Анис Амри да се предаде.

Семейството на тунизиецът заяви, че били шокирани да научат, че той е основният заподозрян за атаката от понеделник вечерта, при която загинаха 12 души.

Братята Абделкадир и Уалид напускат Тунис след революцията през 2011 година и са живели в Италия в продължение на 3 години. Поддържали контакти с Анис чрез Facebook.

В интервю за Sky news Arabiq, Абделкадир споделя, че Амри не разказвал много за живота си извън Тунис.

"Когато той напусна Тунис беше нормален човек. Пиеше алкохол и дори не се молеше. Нямаше религиозни вярвания", разказва братът на атентаторът.

"Баща ми, брат ми и и аз се молехме редовно, а той не. Може би се е запалил по това, когато е бил в затвора, където се е срещнал с алжирци, египтяни и сирийци", обяснява още Абделкадир.

"Последният път, когато говорих с него, беше преди 10 дена. Имахме кратък разговор. Никога не е бил разговорлив, но спомена, че скоро ще се върне у дома", казва още братът.

Семейството му обяснява, че очаквали повече от Анис Амри, искали да бъде независим и да помага на близките си.

"Ако се потвърди, че той е извършителят, тогава да отговаря сам! Той не представлява никого! Желанието ни беше Аллах да осветли пътя му, но сега виждате колко сме съсипани. Майка, татко, братята му… плачем. Той ни съсипа. Очаквахме повече от него", обясняват близките му.

Пред Асошейтед Прес Абделкадир обяснява, че ако брат му е виновен, заслужава всяко наказание.

"Отричаме тероризмът и терористите - нямаме връзки с тях", заяви Абделкадир.

Братята на Анис Амри го призоваха да се предаде в полицията и заявиха, че ако връзката му с нападенията се докаже, ще се разграничат от него.

Другият му брат, Уалид, добавя, че обвинява брат си за случилото се.

Съседи на семейството от Тунис разказват, че Анис напуснал страната на 16-17 години, защото бил обвинен в кражба. Бил осъден задочно за 5 години, но вече бил в Италия. Там пък попаднал в затвора, защото подпалил училище.

Пристигнал в Германия през юли 2015 г., но молбата му за убежище била отказана през юни тази година. Депортацията му обаче се забавила заради проблеми от страна на Тунис.