На Разпети петък, докато влачел огромния дървен кръст, Иисус Христос бил на ръба на своите сили. Тълпата го осмивала, обиждала и му се подигравала. Някои го замеряли с отровни думи, а други – с камъни. Имало и милостиви хора, които искали да облекчат мъките на младия мъж. Сред тях била и младата Света Вероника.Тя приближила към изтощения Иисус Христос. Разперила ленена кърпа. С нея попила потта и кръвта от лицето на бъдещия Спасител. Тогава се случило истинско чудо. Ликът на Иисус Христос остава отпечатан върху ленената кърпа. В иконографията често изобразяват Света Вероника как държи разперена кърпа, на която се вижда отпечатаното лице на Христос. По-късно нарекли тази кърпа „Платното на Вероника“.
След Разпети петък Света Вероника заминава от Йерусалим за Западна Европа.

Свещената кърпа оставя в Рим. След това отпътува за Южна Франция. Там започва да проповядва и да говори за Спасителя, на когото лично сторила огромна добрина.

На латински името Вероника звучи като Береника или Беренике. В деня на тази свята жена, имен ден празнуват Вероника, Веро, Вероник, Вера, Верка. 

Заради запечатания образ на Иисус Христос, приемат Света Вероника за покровител на фотографията и фотографите. Благодарение на фотографията, ние добиваме нагледна представа за хора, събития и заобикалящата ни среда. Особено интересни са старите фотографии, които разкриват пред нас един непознат, но много интересен свят.

На 12 юли, без да е имен ден,  почитаме паметта на още двама смели християни.
Това са Свети Прокъл и Свети Иларий. Свети Прокъл бил осъден на смърт, защото отказал да се поклони на езическите богове. Присъдата била смърт, чрез пронизване с лък и стрела.

Когато вървял към мястото за екзекуция, неговият племенник започнал да крещи, че също е християнин. Войниците заловили  Свети Иларий  и го хвърлили в тъмницата. През това време войниците обсипали тялото на праведния Свети Прокъл с множество стрели. Той агонизирал и накрая издъхнал в страшни нечовешки мъки. Добри християни прибрали и погребали неговото тяло.
След 3 дни на смърт бил осъден и младият Свети Иларий. Той бил посечен с меч.
Неговото тяло също било погребано близо до това на неговия чичо Свети Прокъл.

******
На 12 юли почитаме паметта на новоканонизирания монах Свети Паисий Светогорец.
Той придобил пророческа дарба още докато бил жив като монах на Света гора, Атон.
След 40-дневен строг пост, Пресвета Богородица се явила на монаха и му оставила хляб и грозде.
Когато монасите го намерили, той бил на ръба на силите си, но в очите му имало радостен пламък.
Игуменът на манастира опитал хляба и гроздето. Той бил категоричен, че на Земята такива божествени вкусове не съществуват. Свети Паисий Светогорец продължава да помага на вярващите от Рая.