Тракийско търговско и индустриално изложение ще се проведе за първи път в град Чорлу, Турция. Проявата е от 3 до 7 май 2017 г. Това съобщи на първата Балканска среща на медии от България, Турция и Гърция в Одрин председателят на съвета на директорите на Търговско-промишлената камара в Одрин Реджеп Зипкънкурт. Ръководството на изложението е посетило преди месец Търговско-промишлената камара в Пловдив, за да предложи участие на местния бизнес чрез председателя Добрина Проданова.
На панаира в Чорлу, известен с фабриките си за облекла, килими, спално бельо и др., ще се видят новости в различни сектори: текстил, машини, хранително-вкусова промишленост, здравеопазване, земеделие, автомобилна индустрия, строителство и др.
Организаторите се надяват да има силно участие от балканските страни, които да осъществят бъдещо партньорство за развитието както на малки и средни предприятия, така и на големи клъстери. Таксата за изложбената площ е 25 евро/кв. м.
До 80-те те години на миналия век в региона на Чорлу - Източна Тракия, който е на 150 км от Одрин, е било застъпено най-вече земеделието. Заедно със социално-икономическото развитие на Турция, както и благодарение на географските предимства на региона - равен терен, удобен за изграждане на фабрики, стратегическо местоположение и др., той е започнал да се индустриализира. Днес е един от големите индустриални центрове на Турция, със силно застъпено производство на мъжка и дамска конфекция, домашен текстил и кожена конфекция.
За стартиращ бизнес: Турция дава безвъзмездно 50 000 лири
Реджеп Зипкънкурт е роден през 1956 г. в Одрин. Израснал е в семейство на предприемачи и инвеститори в областта на производството и търговията с безалкохолните напитки. Фамилията е имала и инсталацията за производство на суровина, използвана в напитките на Кока-Кола. Зипкънкурт създава една от първите частни фирми в Турция в областта на туризма. През годините е работил и в сферата на строителството и търговията с агростоки. Преди 15 години е имал златарско ателие в Пловдив, но след като го избират за председател на съвета на директорите на Търговско-промишлената камара в Одрин закрива фирмата.
- Г-н Зипкънкурт, наскоро националната статистическа служба на Турция отчете ръст на брутния вътрешен продукт през последните три месеца на миналата година с 3,5 %. Какъв е приносът на бизнеса в Одрин за този ръст?
- Не сме изчислили приносът на одринската икономика за изминалото тримесечие. Добавена стойност на годишна база е над 3 млн. лири. По принцип Одрин не преживява икономически трусове, които обикновено преживява Турция. Това се дължи най-вече на големия туристически поток. Градът ни е напреднал в тази област - имаме много хотели, ресторанти, барове. Годишно минават около 3 млн. туристи, като 650 хиляди души са имали и нощувки в Одрин. Освен туризма, силен сектор в района е и животновъдството.
- По какъв начин Търговско-промишлената камара на Одрин помага на местния бизнес?
- При нас членуват фирми, които работят в различни сектори на промишлеността, търговията и услугите. Ние сме в непрекъснат контакт с тях и следим тяхната дейност и развитие. С финанси не ги подпомагаме, но даваме съвети както за стартиращи, така и за утвърдени бизнеси. Иначе за младите хора, които искат да имат свой бизнес, държавата отпуска безвъзмездно по 50 000 лири.
- Има ли българи, които развиват бизнес в Одрин?
- Да, има много българи, които живеят и работят тук. Тяхната дейност е основно търговия с животни, които внасят от вашата страна, както и дървен материал за мебелната промишленост.
- В какво се изразяват партньорските взаимоотношение между Одринската търговско-промишлената камара и българската Търговско-промишлена палата?
- Работим много добре с всички нейни поделение, но с колегите от Хасково, Ямбол и Бургас осъществяваме съвместни проекти на база трансгранично сътрудничество. Те са насочени в подкрепа на регионалните икономики, за развитие на малкия и среден бизнес. Целта е повишаване на конкурентоспособността, както и привличане на инвеститори. /Марица.бг