Белоруският уролог д-р Антон Главински е специализирал терапия, хирургия и ултразвукова диагностика. Член е на Европейската и Белоруската асоциация на уролозите, на Европейската асоциация на ендоуролозите и Европейската асоциация по сексуална медицина. Предлагаме ви негово интервю в превод, от което ще научите как правилно да преживеят мъжете периода на техния климакс и какво да предприемат жените, чиито мъже отказват да посетят специалист.

- Д-р Главински, прието е, че климакс преживяват само жените, но в мъжкия организъм с възрастта също настъпват промени и то със същите симптоми - от депресия и покачване на килограми, до намаляване на сексуалното влечение. Как ще коментирате?

- Да, и мъжете преживяват такъв период, просто при жените периодите на тези промени са по-отчетливи: предклимактеричен, период на климакс и постменопауза. При мъжете няма така рязко отграничени хормонални граници, има понятие антрогенодефицит, т.е. дефицит на тестостерона. 

Освен това жените имат и друго предимство: заместителна хормонална терапия, която донякъде ги спасява от депресия, възвръща добрите метаболитни показатели, либидото също, повишава имунитета. Мъжете и в това отношение са ощетени. И не на последно място, мъжът е принуден да носи клеймото, че е силният и винаги трябва да бъде такъв. На никого не му хрумва мисълта, че в някакъв период от живота и той може да се нуждае от помощ, в т.ч. медицинска. Много е важно да не се подценява, да не се пренебрегва хормоналното здраве на мъжете. Много от тези, които се обръщат към мен, изпитват т.нар. синдром на андрогенния дефицит (САД), т.е. мъжки кимакс, много по-рано, отколкото жените встъпват в климакс. 

- Метаболитният синдром - заседнал живот, наднормени килограми и редица нарушения - това е бичът на 21 век. Намирайки се в такова състояние, мъжете дори не подозират, че им е нужна помощ. Просто човекът се връща от работа безкрайно уморен, докато година-две преди това е живял пълноценно, а сега нищо не му се иска. 

Съществува понятието “сивата зона на тестостерона”, който е горе-долу в нормата. Но тези само 20% под нормата са най-коварната сива зона: уж формално всичко с него е добре, а симптомите на дефицит на тестостерона полека-лека прогресират. Намирайки се дълго време в такъв период, мъжете не забелязват приближаването на климакса: нивото на тестостерон е спаднало. 

Резултатите от голямо международно изследване, в което са взели участие няколко хиляди мъже, показват, че след назначаване на тестостерон, мъжете стават по-активни, физически по-издържливи и морално устойчиви - с една дума - съживяват се някак си. Единственият отрицателен момент в случая е, че изследването се е провеждало при възрастни, над 60-годишни мъже, на които костите вече са разрушени, а сърдечносъдовата система - износена. Моят съвет е: не допускайте, не чакайте организмът ви да се износи! Без тестостерон мъжкият организъм става същият като на жената в климакс. Т.е. поразяват го и остеопороза, и затлъстяване, е прединфарктно състояние. 

Козметичните дефекти не са проблемът, в случая произтича друг коварен процес: естрадиолът - женският полов хормон, се образува от тестостерона, който се съдържа в мастната тъкан. Колкото повече мастна тъкан имате, толкова по-силно тя изяжда тестостерона ви, превръщайки ви в жена. Получава се един затворен кръг: мъжът придобива женска външност - фигурата дебелее и увисва, а той гасне. И това не е толкова козметичен дефект, колкото страшен симптом за това, че мъжът се руши - той е преминал в стадия на формиране като жена. Здравето му обаче далеч не се развива по сценария на жена в климакс, която не приема хормонална терапия...

- Внезапните инфаркти и инсулти при мъжете в доста млада възраст на този синдром ли се дължат?

- Разбира се. Тестостеронът се получава от добрия холестерол. Но ако с възрастта се изработва все по-малко и по-малко, къде тогава мислите, че отива холестеролът? Този добър холестерол започва да се превръща в “лош”, увреждайки съдовата система. Нарушеният метаболизъм, пониженото ниво на холестерола върви ръка за ръка със затлъстяването и преддиабета. Натрупва се мастна тъкан, която още по-дълбоко потиска тестостерона - веригата се затваря и човекът е метаболитно увреден. От такова състояние вече трудно ще ви изкарат и лекарите. Затова 40-годишните мъже в никакъв случай не трябва да пренебрегват това състояние. В Европа се смята за нормално мъжете над 60 години да имат поне един полов акт на седмица А у нас и на 40 не у всеки се получава, той казва: “Какво искате от мен? Аз вече не съм същият!”. 

- Какъв е изходът? Да отиде мъжът при доктор, който да му предпише хормони? Но това плаши хората, в главата веднага изниква мисълта, че те “водят до рак”.

- Това е огромна заблуда. Простатата, освен че изпълнява различни функции като например да удържа урината, тя също така участва и в еякулацията, освен това преработва тестостерона. Не получавайки такъв, клетките на простатата си седят и не знаят какво да правят. А не знаейки какво да правят, те започват да мутират. Отрито е и е доказано, че дефицитът на тестостерон провокира рак на простатната  жлеза в същата степен, както и излишъкът, а и нормалното ниво. 

Но ако в последните два случая може да възникне не толкова злокачествен рак на простатната жлеза, то на фона на дефицита на тестостерон растат агресивни, крайно мутиращи ракови образувания, които бързо метастазират и убиват. Така че относно риска от рак, дефицитът на тестостерон е в пъти по-страшен, отколкото неговият излишък или нормално ниво. Но с една уговорка: ако у мъжа вече се заражда рак на простатата и му се даде тестостерон, разбира се, туморът ще бъде стимулиран. Стимулират се нормалните клетки, но се стимулират и раковите също. 

Затова заместителната хормонална терапия трябва да се предписва по показания и само на тези мъже, при които не се заражда рак. Ние, като специалисти, трябва да сме абсолютно сигурни в това. Що се касае до тестостерона, на доктора често дори не му се налага да предписва хормони. Понякога е достатъчно да се скъса тази метаболитна верига и всичко се възстановява от само себе си. Нужно е да се блокира моментът на настъпване на преддиабет, нарушение на метаболизма и мъжът да си направи труда поне малко да поотслабне. Така се увеличава количеството тестостерон. Ние седим по офисите и изпитваме огромен дефицит на витамин D, който много силно помага на метаболитните процеси. Виждате, половината верига да скъсаме, втората сама ще отпадне. 

- Искате да кажете, че ако мъжът на средна възраст изпадне в апатия и не е какъвто е бил, това вече е повод да се обърне към лекар-специалист?

- Разбира се, а не да се чака да грохне, че тогава. Но ако говорим за апатичен човек, който освен това изпитва и дефицит на тестостерон, тук симптомите не са явни. Него дори го мързи да се надигне - апатия, депресия, но е категоричен: “Няма да ходя по никакви доктори”. Понякога причината не е в тестостерона, а в характера. Има случаи обаче, когато един флегматичен мъж в климакс леко увеличи тестостерона и се превърне в холерик. Ненапразно казват, че тестостеронът е кралят на хормоните и хормонът на кралете. Ако забележите, че през последната година ви е трудно да се надигнете от дивана и то не защото не можете, а защото ви мързи - това вече признак за понижаване нивото на тестостерона. Депресията също възниква заради дефицит на тестостерон. Цял живот сте бил жизнен, активен, а сега коремчето е пораснало, това също е звънец. Ако са ви казали, че кръвната захар се повишава, както и лошият холестерол, това може да е свързано с дефицит на тестостерон. 

Яна БОЯДЖИЕВА