Експерти предложиха имунизационният календар да бъде осъвременен, като една от главните промени е ваксината срещу варицела да влезе в него и съответно да стане задължителна. Причината - от варицела годишно у нас се разболяват около 30 000 души и в някои случаи води до сериозни усложнения и хоспитализация. Коментира се също въвеждане на бустерна доза дифтерия, тетанус и коклюш при юноши, както и отмяната на още един от приемите на ваксината срещу туберкулоза.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Д-р Росица Попова е педиатър и семеен лекар в ДКЦ-1 в Пловдив. Завършва медицина в Медицинска академия в София. От 1973 г. има специалност по детски болести. От създаването на КНСБ през 1990 г. е председател на синдикатите в здравеопазването - частен и обществен сектор.


Разговаря Добринка ДИМОВА

- Нужно ли е според вас ваксината за варицела да стане задължителна?

- Не е нужно. Варицелата протича съвсем нормално. Навремето правехме ваксина против вариола - най-тежката шарка, която водеше и до смъртни случаи. Но 50 години в Европа нямаше вариола и затова се спря да се прави.

- Какви могат да бъдат усложненията от варицела?

- Зависи как ще протече. Ако е тежка форма на варицела, пациентът може да направи пневмония, възпаление на ухо, по кръвен път - и на бъбреци. Варицелата е също сериозна шарка. При нея се изработва траен имунитет и човек повече не боледува. Но 49 години работя като лекар, не съм имала тежки усложнения след преболедувана варицела. Като се спазва карантината, протича съвсем нормално. Не знам защо искат да я включат в имунизационния календар. Ваксините са много скъпи и струват твърде много на Министерството на здравеопазването. Не е редно всичко да бъде за сметка на държавата. Затова педиатрите сме и с нищожно заплащане. Редно ли е един лекар със специалност да получава пенсия под социалната? Нашият труд не е оценен. Ежедневно аз правя ваксини, преглеждам бебета, лекувам. А нашата лечебна дейност, на общопрактикуващите лекари, не се заплаща. Плаща ни се само профилактика, имунизация и диспансеризация. Това не може да продължава по този начин. И понеже някой е заинтересуван да се вкара някоя ваксина, защо да не обременим тези лекари с още нещо?

- Какво е мнението ви относно предложението да бъде отменен един от приемите на ваксината срещу туберкулоза?

- Само след 5 години ще имаме бум на туберкулоза. Много болести, които навремето сме успели да предотвратим, отново ще тръгнат. Като млад лекар съм виждала и дифтерия, и тетанус, и туберкулоза. Благодарение на всичко това, което правим с децата и им създаваме имунитет, намалихме броя на туберкулозно болните. Друг е въпросът за храненето и миграцията. Това е много сериозен въпрос, трябва да се помисли върху социалния статус на хората. Ние в България правим достатъчно имунизации. Нашият календар е същият, какъвто е във всички европейски държави. Страшното обаче е, че има родители, които отказват да правят ваксини на децата. Какво ли не се пише в интернет. И млади колеги си позволяват да говорят, че не трябва да се имунизират децата, и объркват младите хора.

- Сега е моментът, в който да си направим противогрипна ваксина, но и тя има много противници.

- Аз работя с френска противогрипна ваксина. Всички мои пациенти, които се ваксинират, не са боледували от грип. Или ако са се ваксинирали в инкубационен период, изкарват грипа леко, без усложнения. Така че ваксините са нещо много добро.