Пробите от 13-те кладенци за питейна вода в района на Първомай, където бе открит уран са взети преди два месеца. "Резултатите стават ясни едва сега, защото толкова време е небходимо, за да се обработят", каза д-р Цвета Иванова, началник-отдел Радиационен контрол към РЗИ - Пловдив.

Наличието на урана е напълно безвредно за хората, успокои тя пред Нова Тв. 99% от него е от изотопа с атомна маса 238. Останалото количество е Уран234 и Уран 235. 

"Уранът няма никакъв мирис и вкус, затова и никой не би го усетил във водата", каза д-р Иванова.

Наличие на естествен уран е установено в три от 13-те кладенеца в Първомайско. Те са в землищата на селата Бяла река и Караджалово, става ясно от писмо на РЗИ-Пловдив.  Пробите са взети на 13 април, а уранът е открит при рутинна проверка на ВиК-Пловдив.  С писма са уведомени кметът на община Първомай и съседните села.  

Издадено е предписание за спиране на тръбните кладенци, намиращи се в местността Каваджък дере в землището на село Бяла река  и тръбен кладенец от землището на село Караджалово. От тях се водоснабдяват Първомай и селата Любен, Градина и Крушево.   

Зам.-кметът на община Първомай Ружди Салим обясни пред "Марица", че доставянето на вода от замърсените водоизточници е било прекратено още на 12 април. В населените места се черпи вода от други, проверени и чисти. Зам.-кметът успокои, че администрацията поддържа непрекъсната връзка с д-р Иванова от РЗИ-Пловдив. Според специалистите дори и в момента водата била годна за пиене.   

Междувременно Районната прокуратура в Първомай се самосезира и разпореди проверка за наличието на опасни вещества в питейната вода в част от кварталите на Първомай и няколко околни села. 

Проверката е възложена на местното Районно управление на полицията и се извършва с оглед на данни за престъпление по чл. 352 от Наказателния кодекс. То е за замърсяване на почвата и подземните води, с което стават опасни за хора или животни и растения или негодни за използването им за културно-битови, здравни, земеделски и други стопански цели. 

В хода на проверката ще бъдат назначени експертни справки, ще се изискат становища и информация от Районна здравна инспекция - Пловдив, ВиК и други институции за качеството и състоянието на питейната вода. Също така и за причините за евентуалното замърсяване. 

Срокът за приключване на проверката е едномесечен.

Междувременно в Хасково започва мониторинг на водата. От миналата седмица е въведена забрана за пиене и готвене с нея заради надвишаваща нормите концентрация на уран и алфа-радиация.

След скандала с водата с уран в града организират подписка. Стотици жители настояват да бъдат организирани обстойни медицински прегледи и да се открие виновникът за това, че месеци наред са пили вода със завишени стойности на уран и алфа-активност. 

Подписката ще бъде изпратена на омбудсмана Мая Манолова и ще се търси съдействие от юристи.

 

РЗИ успокои: Няма опасност за хората в Първомай

Няма опасност за хората в Първомайско, успокои д-р Цвета Иванова, началник-отдел Радиационен контрол към РЗИ - Пловдив. Тя обясни, че откритият в тръбните кладенци естествен уран е в рамките на допустимите граници от 0.03 милиграма на литър.

В два от 13-те тръбни канала - номер 11 и 13, вливащи се в кладенец в местността Каваджък дере, са регистрирани стойности от 0.04 милиграма на литър. И те са затворени.

„Това са стойности в тръбните кладенци, не в чешмата на потребителите. Тази вода се влива в общия поток, така че дозата от 0.04 милиграма на литър би трябвало да е разредена, достигайки до населението”, посочи д-р Иванова. Дори и тази доза обаче не била опасна за хората, тъй като е далеч под границата, която определя Наредбата за основни норми за радиационна защита.

„Ако човек пие тази вода в продължение на една година, той пак ще е достигнал едва една десета от тази граница”, каза специалистът.

По данни на РЗИ в последните 45 години съдържанието на уран във водата в Първомайско е било в стабилни концентрации. Предишните замервания от ноември 2016 г. също не са показали отклонения.

Д-р Иванова обясни, че сега от ВиК трябва да вземат решение какви мерки ще предприемат, ако решат да включат двата кладенеца обратно във водоснабдяването.

„Няма основание за паника. Взели сме всички необходими мерки. Още в четвъртък сме изпратили хора да вземат проби и от чешмите в Първомай и Караджалово. И през четирите дни на великденските празници наша служителка работи пробите. Днес отново сме взели проби, които утре ще бъдат изпратени в София. В момента, в който получим резултатите от тях, веднага ще бъдат оповестени пред медиите”, обеща и д-р Аргир Аргиров, зам.-директор на РЗИ - Пловдив.